Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 21. február 2024Meniny má Eleonóra
< sekcia Zahraničie

Dánsko pre nárast antisemitizmu nasadí vojakov na ochranu Židov

Na archívnej snímke židovská hviezda. Foto: TASR/MTI

V Dánsku žije podľa odhadov nezávislého výskumného inštitútu Utrikespolitiska 6000 až 8000 Židov, píše AFP.

Kodaň 3. decembra (TASR) - Dánsko nasadí vojakov na ochranu židovských a izraelských lokalít v Kodani, uviedla to v nedeľu dánska vláda. Krajina tak reaguje na nárast antisemitizmu v čase vojny v Pásme Gazy medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas. Informuje o tom TASR podľa správy agentúry AFP.

"Konflikt na Blízkom východe viedol k absolútne neprijateľnému nárastu antisemitizmu a neistote pre Židov v Dánsku," povedal dánsky minister spravodlivosti Peter Hummelgaard. "Sme v situácii, keď je teroristická hrozba visiaca nad Dánskom vážna," dodal.

Dánske ministerstvo obrany uviedlo, že konflikt v Gaze si vyberá ťažkú daň na policajných zdrojoch. "V tomto kontexte... ozbrojené sily podporia dohľad nad židovskými a izraelskými lokalitami v Kodani," dodalo. Spresnilo, že pôjde napríklad o synagógy či izraelské veľvyslanectvo. Opatrenie začne platiť od 6. decembra.

V Dánsku žije podľa odhadov nezávislého výskumného inštitútu Utrikespolitiska 6000 až 8000 Židov, píše AFP.

Dánsky rezort obrany odmietol povedať, či sa podobné opatrenia chystá prijať aj pre moslimské lokality v krajine.

Vojna v Pásme Gazy vypukla po útoku Hamasu na Izrael zo 7. októbra, počas ktorého prišlo podľa izraelských úradov o život 1200 ľudí, zväčša civilistov. Izrael v reakcii na útok prisľúbil, že zničí Hamas. Izraelské nálety a pozemná ofenzíva do Pásma Gazy si podľa úradov ovládaných Hamasom vyžiadali už viac ako 15.000 obetí.