< sekcia Zahraničie

Dánsko sprísni kontroly na hraniciach s Nemeckom

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Zatvorených bude aj niekoľko hraničných priechodov.

Kodaň 19. februára (TASR) - Dánsko v piatok oznámilo, že v sobotu posilní hraničné kontroly so susedným Nemeckom po tom, čo severonemecké mesto Flensburg zaznamenalo zvýšenie počtu prípadov zmutovaného variantu koronavírusu. Informovala o tom agentúra DPA.

Dánske ministerstvo spravodlivosti uviedlo, že sa rozhodlo sprísniť a "zintenzívniť" kontroly na hraniciach v dôsledku situácie vo Flensburgu. Zatvorených bude aj niekoľko hraničných priechodov. "Hraničné kontroly sú dôležitým a potrebným nástrojom na udržanie nových variantov vírusu mimo krajiny," povedal dánsky minister spravodlivosti Nick Haekkerup.

Dánske úrady už predtým varovali pred nárastom počtu nových a nákazlivejších variantov koronavírusu vrátane britského, ktorý, ako sa očakáva, sa čoskoro v tejto škandinávskej krajine stane dominantným.

Britský variant údajne stojí aj za zvyšujúcim sa počtom infekcií vo Flensburgu v nemeckej spolkovej krajine Šlezvicko-Holštajnsko. Úrady v meste zaviedli od soboty nočný zákaz vychádzania od 21.00 h do 5.00 h, zakázali tiež súkromné stretávanie. Tým, ktorí zákaz porušia, hrozia vysoké pokuty, povedala starostka mesta Simone Langeová.