Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 31. marec 2023Meniny má Benjamín
< sekcia Zahraničie

Dánska vláda chce zrušiť jeden zo štátnych sviatkov

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Odbory, tradične blízke Frederiksenovej sociálnym demokratom, v súvislosti s návrhom na zrušenie sviatku spustili on-line petíciu proti tomuto kroku.

Kodaň 24. januára (TASR) — Centristická koalícia dánskej premiérky Mette Frederiksenovej v utorok predložila parlamentu návrh na zrušenie jedného z jarných štátnych sviatkov, čo vyvolalo kritiku zo strany opozície, odborových zväzov, biskupov i ďalších poslancov. Uviedla to agentúra AP, informuje TASR.

Dánska vláda plánuje zrušiť štátny sviatok známy ako Store Bededag (Veľký deň modlitieb), ktorý každoročne pripadá na štvrtý piatok po Veľkej noci. Tvrdí, že za ušetrené peniaze plánuje zvýšiť výdavky Dánska na obranu.

Dáni majú v súčasnosti 11 štátnych sviatkov — počet voľných dní je menší v rokoch, keď Vianoce a Nový rok pripadnú na víkend.

Veľký deň modlitieb bol zaviedol v roku 1686 kráľ Christian V.. Spája viacero menších sviatkov, ktoré boli pozostatkom reformácie dánskej cirkvi. Jeho možné zrušenie vyvolalo pobúrenie v dánskej spoločnosti, keďže až 73 percent tamojšej populácie sa hlási k luteránskemu vierovyznaniu. AP však dodáva, že len tri percentá obyvateľstva sa pravidelne zúčastňujú na bohoslužbách.

Odbory, tradične blízke Frederiksenovej sociálnym demokratom, v súvislosti s návrhom na zrušenie sviatku spustili on-line petíciu proti tomuto kroku, ktorú podpísalo už viac ako 405.000 signatárov. Dánski biskupi tiež hovoria o "porušení dôvery" a tvrdia, že plánované zrušenie Veľkého dňa modlitieb s nimi nikto nekonzultoval.

Prvé čítanie pozmeneného zákona je naplánované na 2. februára. Ak zákon prejde, Veľký deň modlitieb bude ako štátny sviatok zrušený od roku 2024.