Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 2. jún 2023Meniny má Xénia, Oxana
< sekcia Zahraničie

Dánsko vytiahlo predmet z mora pri poškodenom plynovode Nord Stream 2

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Rusko takmer okamžite obvinilo z explózií Anglosasov, teda Američanov a Britov.

Kodaň 29. marca (TASR) - Predmet nájdený na dne Baltského mora neďaleko explóziami poškodeného plynovodu Nord Stream 2 vytiahli v utorok počas dánskej záchrannej operácie. TASR prevzala stredajšiu správu z tlačovej agentúry DPA.

Vyšetrovanie naznačuje, že predmet vytiahnutý z hĺbky 73 metrov je prázdna námorná dymová bója používaná na vizuálnu signalizáciu, uviedol dánsky energetický úrad.

Predmet v tvare valca dlhý približne 40 centimetrov nepredstavuje bezpečnostné riziko, dodali dánske úrady.

Pri záchrannej operácii bol prítomný aj zástupca majiteľa plynovodu, spoločnosti Nord Stream 2 AG.

Plynovody Nord Stream 1 a Nord Stream 2 koncom septembra vážne poškodili výbuchy, ktoré spôsobili celkovo štyri diery na potrubí neďaleko dánskeho ostrova Bornholm v Baltskom mori. Podmorské plynovody privádzali zemný plyn z Ruska do Nemecka.

Prevláda presvedčenie, že explózie boli sabotážou, hoci stále nie je jasné, kto tento útok podnikol. Vyšetrovania uskutočňujú Nemecko, Švédsko aj Dánsko.

Médiá nedávno priniesli správy, podľa ktorých za explóziami možno stojí proukrajinská skupina, ale niekoľko nemeckých lídrov varovalo pred unáhlenými závermi a vyzvalo verejnosť, aby počkala na výsledky vyšetrovaní.

Rusko takmer okamžite obvinilo z explózií "Anglosasov", teda Američanov a Britov.