Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 15. júl 2024Meniny má Henrich
< sekcia Zahraničie

Kristersson: Darcovia poskytnú Turecku a Sýrii pomoc za 7 miliárd eur

Švédsky konzervatívny politik Ulf Kristersson. Foto: TASR/AP

Pomoc bude zameraná na obnovu po februárovom ničivom zemetrasení.

Brusel 20. marca (TASR) - Medzinárodní darcovia prisľúbili zemetrasením postihnutému Turecku a Sýrii pomoc vo výške siedmich miliárd eur, oznámil v pondelok švédsky premiér Ulf Kristersson na darcovskej konferencii v Bruseli. TASR informuje na základe správ agentúr AFP a DPA.

Pomoc bude zameraná na obnovu po februárovom ničivom zemetrasení.

"Počuli sme hlasy vlád z celého sveta, ktoré deklarovali jediné hlavné posolstvo, že (zemetrasením) postihnutí ľudia nie sú sami. Sme s vami," uviedol Kristersson, ktorý darcovskej konferencii v belgickej metropole predsedal.

Spoločne sa prekročili očakávania, uviedla šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. "Keď sa stane tragédia, je len jediná odpoveď, a tou je solidarita," dodala.

Európska únia podporí obnovu Turecka po katastrofe podľa slov Leyenovej jednou miliardou eur. Na humanitárnu pomoc a prvotnú pomoc na obnovu v občianskou vojnou zmietanej Sýrii vyčlení ďalších 108 miliónov eur.

Dve ničivé zemetrasenia postihli juhovýchod Turecka a sever Sýrie 6. februára. Dovedna prišlo v dôsledku katastrofy o život takmer 57.000 ľudí, kým milióny ďalších prišli o strechu nad hlavou.

Leyenová preto spolu s Kristerssonom zvolala darcovskú konferenciu. EÚ a jej členské krajiny vyslali do postihnutých oblastí už aj bezprostredne po zemetraseniach záchranné jednotky, pátracie psy i vybavenie, pripomína DPA.