Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 25. apríl 2025Meniny má Marek
< sekcia Zahraničie

Deklarácia práv dieťaťa bola prijatá pred 65 rokmi

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Milióny detí na svete žijú v chudobe, ktorá ich rozličnými spôsobmi obmedzuje vo vývine.

New York/Bratislava 19. novembra (TASR) - Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (VZ OSN) v roku 1954 v rezolúcii číslo 836 odporučilo všetkým členským štátom, aby zaviedli do svojho kalendára Svetový deň detí. V celosvetovom meradle sa podľa VZ OSN mal stať dňom bratstva a porozumenia detí. Krajiny na celom svete majú aktivitami 20. novembra podporovať blaho detí.

VZ OSN prijalo následne 20. novembra 1959 Deklaráciu práv dieťaťa. V stredu uplynie 65 rokov od tejto udalosti.

O 30 rokov neskôr, 20. novembra 1989, schválila OSN Medzinárodný dohovor o právach dieťaťa. Práve tento termín sa slávi ako Svetový deň detí. Niektoré zdroje ho uvádzajú aj ako Medzinárodný deň práv detí. V 54-článkovom dohovore sa konštatuje, že dieťa nie je len krehká bytosť, ktorú treba chrániť, ale aj osoba s právom na výchovu, zdravotné zabezpečenie a ochranu bez ohľadu na miesto, kde na svete sa narodilo. V dokumente sa ďalej uvádza, že dieťa má právo zabávať sa, učiť sa a vyjadrovať sa.

Deklarácia slúžila ako základný dokument vo vývoji medzinárodného práva súvisiaceho s právami detí. Ovplyvnila národnú legislatívu a politiku na celom svete a usmernila úsilie o ochranu a presadzovanie práv detí v rôznych kontextoch. Považuje sa za predchodcu Dohovoru o právach dieťaťa.

V roku 1995 - 1996 poslanci francúzskeho Národného zhromaždenia rozhodli o tom, že z 20. novembra bude "Svetový deň ochrany a podpory práv dieťaťa" alebo "Univerzálny deň práv dieťaťa". Rezort diplomacie v Paríži v tom zmysle vyvíjal aktivity na pôde OSN. Francúzske ministerstvo zahraničných vecí sa zameralo na termín 20. novembra ako na deň prijatia Deklarácie práv dieťaťa z 20. novembra 1989.

Pri príležitosti Summitu milénia v septembri 2000 v New Yorku sa vyše 150 prezidentov, premiérov a monarchov z členských štátov OSN dohodlo na ôsmich rozvojových cieľoch pre nové milénium - od odstránenia extrémnej chudoby cez zastavenie šírenia syndrómu získanej imunitnej nedostatočnosti (AIDS) a prenosu vírusu ľudskej imunitnej nedostatočnosti (HIV) až po základné vzdelanie pre všetkých do roku 2015. Šesť cieľov je priamo venovaných deťom s výzvou na zlepšenie ich situácie.

Milióny detí na svete žijú v chudobe, ktorá ich rozličnými spôsobmi obmedzuje vo vývine. Vo vojnových konfliktoch často strácajú rodičov a zdravie, nemôžu riadne chodiť do školy a v niektorých krajinách ich verbujú ako bojovníkov do ozbrojených skupín.

Popri OSN a Detskom fonde OSN (UNICEF) sa o blaho detí na svete usilujú aj iné inštitúcie a mnohé mimovládne organizácie, medzi nimi Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov, Medzinárodná organizácia práce, Save the Children, Children Now, Human Rights Watch a ďalšie.

Dohovor o právach dieťaťa bol v mene bývalej Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR) podpísaný 30. septembra 1990. S jeho textom vyslovilo súhlas Federálne zhromaždenie ČSFR a následne ho prezident ČSFR ratifikoval. Dohovor nadobudol platnosť pre ČSFR 6. februára 1991. V dôsledku rozdelenia ČSFR sa Slovenská republika ako jeden z nástupníckych štátov stala zmluvnou stranou dohovoru 28. mája 1993 so spätnou účinnosťou od 1. januára 1993.

HRABKO: Štátny smútok v čase pohrebu pápeža je dobrý politický krok

Náboženskú vieru pokladá Hrabko za osobnú a súkromnú vec každého človeka, pápež František však bol podľa neho aj uznávanou politickou osobnosťou (správa, PODCAST, VIDEO).

- Ruský prezident Vladimir Putin v piatok prijal osobitného vyslanca amerického prezidenta Steva Witkoffa, oznámil Kremeľ.

- Tatranský národný park (TANAP) podal na okresný úrad návrh zonácie. V najvyšších pásmach ochrany bude viac ako 50 percent územia parku. Na sociálnej sieti o tom informovali štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Filip Kuffa a riaditeľ TANAP-u Olexa.

- Zmeny v mýtnych poplatkoch nie sú žiadnou novinkou. Vychádzajú z celoeurópskej smernice, ktorej zavedenie je povinné. Uviedol to pre TASR odbor komunikácie Ministerstva dopravy SR v reakcii na vyjadrenia Nadácie Zastavme korupciu a predstaviteľov autodopravcov.

- Stredoslovenská vodárenská spoločnosť (StVS) podporuje výstavbu plánovanej prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec. TASR o tom v piatok informoval odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) Slovenskej republiky.

- Lekári predpísali vlani najviac liekov pacientom s chorobami kardiovaskulárneho a nervového systému. V roku 2024 bol zároveň zaznamenaný medziročný nárast spotreby humánnych liekov v úhradách a aj pri spotrebe vyjadrenej počtom balení.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) sa stretne v pondelok (28. 4.) s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, ktorý príde na oficiálnu návštevu Slovenska. Okrem iného sa budú partneri zaoberať aj možnosťami spolupráce v oblasti energetiky.

- Slovenská advokátska komora (SAK) dôrazne odmieta akékoľvek útoky na predstaviteľov justície, či už ide o sudcov, prokurátorov, advokátov, notárov, exekútorov alebo zástupcov iných právnických povolaní.

- Poľské ministerstvo rodiny, práce a sociálnej politiky oznámilo, že v pondelok predstaví ďalší krok v procese zavádzania skráteného pracovného času. Ministerka Agnieszka Dziemianowicz-Bak zhodnotí doterajšie analýzy a načrtne budúce plány rezortu v tejto oblasti.

- Veľkou témou súčasnosti je transakčná daň. Poďme sa na ňu pozrieť a čo budeme môcť v nej opravíme. Uviedol to v piatok predseda vlády SR Robert Fico.

- Opozičná poslankyňa Národnej rady (NR) SR Vladimíra Marcinková (SaS) chce znova zákonne ukotviť právo pre maloletých pacientov na prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Uviedla to na piatkovej tlačovej konferencii.

- Prezident SR Peter Pellegrini vymenoval riaditeľa Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) Branislava Zuriana, riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Ľubomíra Klištinca a štátneho tajomníka Ministerstva spravodlivosti SR Michala Sedliaka do hodnosti generála.

- Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) odovzdal menovací dekrét Petrovi Hullovi, ktorý bude opätovne pôsobiť vo funkcii riaditeľa Justičnej akadémie.

- Pri riadení, správe a manažovaní štátneho dlhu SR neidentifikoval Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) významné nedostatky. Rezervy sú ale v strategickom plánovaní a transparentnom informovaní. Vyplýva to z najnovšej kontroly NKÚ.

- Priame prenosy doplnené rozhovormi s relevantnými hosťami i priamymi vstupmi z Vatikánu budú vo vysielaní slovenských televízii sprevádzať sobotňajšie (26. 4.) mimoriadne vysielanie venované pohrebu pápeža Františka.

- Červená armáda na jednej strane oslobodila slovenské územie na konci svetovej vojny, no ruský režim, ktorý je stále „strojcom vojny“ na strane druhej napadol svojho suseda - Ukrajinu, a porušil tým medzinárodné právo, preto ho nemôžeme legitimizovať, uviedol Drucker.

- Do informačného systému na vzdelávanie dospelých sa zatiaľ zapojilo vyše 400 vzdelávacích zariadení. Na budúci rok by chcelo Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR predstaviť balík poukážok na vzdelávanie.

- Dronový útok ruskej armády na mesto Pavlohrad na stredovýchode Ukrajiny si v noci na piatok vyžiadal najmenej tri obete na životoch a viac než desať zranených.

- Samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku Milan Cisarik nevyhovel návrhu obhajoby a nezastavil trestné stíhanie obžalovaného guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Petra Kažimíra pre premlčanie v korupčnej kauze.

- Francúzska slalomová šampiónka Margot Simondová tragicky zahynula počas tréningu na súťaži Red Bull Alpine Park. Tá sa koná vo Val d'Isere od 24. do 27. apríla. Mala iba 18 rokov.

- Na Zastupiteľský úrad SR vo Viedni sa v súvislosti so zadržaním 20-ročného Slováka zatiaľ nikto so žiadosťou o pomoc či poskytnutie konzulárnej asistencie neobrátil.