Quantcast
< sekcia Zahraničie

Delegácia EÚ pricestovala na návštevu Iránu

Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová. Foto: TASR/AP

Predmetom rokovaní bude problematika nových hospodárskych vzťahov po zrušení väčšiny sankcií uvalených na Irán či bezpečnostná situácia v Sýrii.

Brusel 16. apríla (TASR) - Na návštevu Iránu pricestovala dnes delegáci Európskej únie vedená vysokou predstaviteľkou EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Federicou Mogheriniovou. Cieľom návštevy je zlepšenie spolupráce medzi EÚ a Iránom vo viacerých oblastiach. Informovala o tom agentúra DPA.

Predmetom rokovaní členov delegácie EÚ s iránskymi predstaviteľmi bude problematika nových hospodárskych vzťahov po zrušení väčšiny sankcií uvalených na Irán či bezpečnostná situácia v Sýrii. Diskutovať by sa malo aj o niektorých sporných otázkach, ako sú uplatňovanie trestu smrti v Iráne, dodržiavania ľudských práv či utečenecká kríza.

"Táto návšteva je významným krokom k vybudovaniu kooperatívnych vzťahov medzi Európskou úniou a Iránom v oblastiach spoločného záujmu," uviedla pred odletom do Teheránu Mogheriniová, pričom dodala, že obe strany budú diskutovať aj o otázkach, v ktorých pretrvávajú názorové rozdiely.

O výsledkoch návštevy Iránu bude Mogheriniová informovať na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci, ktoré sa bude konať v pondelok v Luxemburgu.