Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 30. marec 2023Meniny má Vieroslava
< sekcia Zahraničie

Demokrati si víťazstvom v Georgii zabezpečili tesnú väčšinu v Senáte

Demokratický senátor v americkom štáte Georgia Raphael Warnock hovorí 6. decembra 2022 v Atlante. Foto: TASR - AP

Po Warnockovom víťazstve majú demokrati v Senáte väčšinu v pomere 51:49.

Atlanta 7. decembra (TASR) - Demokratický senátor v americkom štáte Georgia Raphael Warnock v utorok v druhom kole volieb zdolal svojho republikánskeho oponenta Herschela Walkera, píšu americké médiá. Demokrati tak v 100-člennom americkom Senáte získali tesnú väčšinu, informuje TASR podľa správy agentúry AP.

Po Warnockovom víťazstve majú demokrati v Senáte väčšinu v pomere 51:49. Demokratická strana mala zabezpečenú kontrolu nad Senátom aj s 50 kreslami, keďže v prípade rovnosti hlasov rozhoduje viceprezidentka Kamala Harrisová.

Američania v novembrových voľbách do amerického Kongresu rozhodovali o obsadení 35 kresiel v 100-člennom Senáte a všetkých 435 v Snemovni reprezentantov.

Porazeného kandidáta Walkera podporoval bývalý americký prezident Donald Trump. Ním presadzovaní republikánski kandidáti v novembrových kongresových voľbách neuspeli v mnohých súbojoch o kreslá v americkom Kongrese, napríklad v kľúčových senátnych voľbách v štátoch Pensylvánia a Arizona. Vyvolalo to kritiku na Trumpovu adresu aj u časti predstaviteľov samotnej Republikánskej strany. Trump po týchto voľbách oznámil, že sa v roku 2024 bude opäť uchádzať o prezidentskú kandidatúru republikánov.