Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 27. marec 2023Meniny má Alena
< sekcia Zahraničie

Demonštranti blokovali vstup na automobilový veľtrh vo Frankfurte

Klimatickí aktivisti blokujú hlavný vstup do areálu výstaviska, kde sa v týchto dňoch koná známy automobilový veľtrh 15. septembra 2019 vo Frankfurte nad Mohanom. Foto: TASR/AP

Sobotňajšie zhromaždenie pred výstaviskom podľa organizátorov prilákalo približne 25.000 ľudí, z ktorých asi 18.000 pricestovalo z okolitého regiónu na bicykloch.

Frankfurt nad Mohanom 15. septembra (TASR) - Niekoľko stoviek klimatických aktivistov zablokovalo v nedeľu hlavný vstup do areálu výstaviska vo Frankfurte nad Mohanom, kde sa v týchto dňoch koná známy automobilový veľtrh. Nadviazali tak na zhromaždenie zo soboty, ktoré malo vyjadriť podporu spôsobom dopravy šetrnejším ku klíme.

Protestujúci si tentoraz posadali na schody pred budovou výstaviska, pričom držali v rukách plagáty s heslami požadujúcimi okrem iného "zbaviť moci automobilové koncerny", informovala tlačová agentúra DPA. Podľa vyjadrenia polície mala demonštrácia pokojný priebeh.

Organizátori frankfurtskej Medzinárodnej automobilovej výstavy (IAA), ktorá je celosvetovo najväčším veľtrhom svojho druhu, medzitým vyzývali prostredníctvom Twitteru návštevníkov, aby používali iné vstupné brány. Prívrženci protestného združenia "Piesok v prevodoch" však boli prítomní aj pri jednom z týchto vedľajších vstupov.

Cieľom narúšania IAA pokojnými blokádami bolo vyslať "jasné znamenie proti ničivému dopravnému systému" a ukázať, že odporcov neuspokoja prázdne sľuby, uviedlo združenie. Protestujúci sa zasadzujú za mestá bez áut, bezplatnú verejnú dopravu a výstavbu ciest pre cyklistov. Ako upozornili, "skutočný prechod k doprave priateľskej ku klíme je možný len v protiklade k ziskuchtivosti automobilovej loby".

Frankfurtský veľtrh IAA, kde výrobcovia predstavujú nové typy áut, otvorila ešte vo štvrtok nemecká kancelárka Angela Merkelová. V sobotu sprístupnili výstavisko aj pre bežnú verejnosť.

Sobotňajšie zhromaždenie pred výstaviskom podľa organizátorov prilákalo približne 25.000 ľudí, z ktorých asi 18.000 pricestovalo z okolitého regiónu na bicykloch. Polícia však odhadla účasť na 15.000 osôb.