< sekcia Zahraničie

Nemeckí demonštranti na bicykloch požadujú opatrenia na ochranu klímy

Protestujúce držia transparent počas jazdy na bicykloch v rámci globálneho klimatického štrajku 20. septembra 2019 v Berlíne. Foto: TASR/AP

Na podporu boja proti klimatickej zmene sa v Berlíne uskutočnilo aj viacero ďalších protestných akcií. V mestskej časti Mitte aktivisti páskami na krátku dobu zablokovali veľkú križovatku.

Berlín 20. septembra (TASR) - Približne 200 ľudí sa v piatok ráno zúčastnilo v nemeckej metropole Berlín na protestnej cyklistickej jazde, ktorá bola súčasťou celosvetovej vlny štrajkov za dôraznejšie kroky v boji proti zmene klímy. Informovala o tom agentúra DPA.

Niekoľko desiatok mladých demonštrantov sa zhromaždilo priamo pred úradom nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, kde si rozložili stany.

Na podporu boja proti klimatickej zmene sa v Berlíne uskutočnilo aj viacero ďalších protestných akcií. V mestskej časti Mitte aktivisti páskami na krátku dobu zablokovali veľkú križovatku.

Na diaľnici v mestskej časti Tempelhof vyvesili protestný plagát s heslom: "Čisté autá sú špinavou lžou".

Napoludnie sa začalo protestné stretnutie pred Brandenburskou bránou, na ktorom jeho organizátori očakávali až 10.000 účastníkov.

Protestujúci počas jazdy na bicykloch v rámci globálneho klimatického štrajku 20. septembra 2019 v Berlíne.
Foto: TASR/AP


V celom Nemecku je naplánovaných - podľa údajov mládežníckeho hnutia Piatky za budúcnosť - viac než 530 demonštrácií. Blokády ulíc ohlásili viaceré skupiny, ako napríklad environmentálne hnutie Extinction Rebellion.

Štrajky a protesty za ochranu klímy sa konajú v mnohých mestách naprieč Nemeckom, napríklad vo Frankfurte nad Mohanom, Hamburgu či Brémach. Vo Freiburgu vyšlo do ulíc viac než 20.000 ľudí.

V rámci medzinárodného týždňa štrajkov, ktorý sa začína v piatok, ohlásili aktivisti protesty vo vyše 2600 mestách na území 160 štátov.