< sekcia Zahraničie

Demonštrujúcich Bielorusov podporili aj v zahraničí

Ľudia nesú poster s fotografiami zbitých ľudí políciou (vľavo) a karikatúru s portrétom bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka (uprostred) počas opozičného protestného zhromaždenia v bieloruskom Minsku. Foto: TASR/AP

V Minsku sa na dnešnom ústrednom Pochode spravodlivosti podľa portálu Naša Niva (NN) zúčastnilo viac ako 100.000 ľudí.

Minsk/Varšava 20. septembra (TASR) - Už šiesty víkend v poradí v Bielorusku pokračovali úradmi nepovolené protestné zhromaždenia vyvolané sporným výsledkom prezidentských volieb, za ktorých víťaza bol vyhlásený doterajší prezident Alexandr Lukašenko. Jeho súperi, opozícia i zahraničné štáty tento výsledok volieb spochybňujú a neuznávajú.

Kým v nedeľu sa v bieloruských mestách konali pochody spravodlivosti, v sobotu napr. ulicami Minska prechádzal tradičný podchod žien.

V Minsku sa na dnešnom ústrednom Pochode spravodlivosti podľa portálu Naša Niva (NN) zúčastnilo viac ako 100.000 ľudí.

O sobotňajšom ženskom pochode portál NN napísal, že na túto akciu prišlo asi 2000 ľudí - bieloruské ministerstvo vnútra pritom v nedeľu uviedlo, že ich bolo len okolo 900.

Protestné pochody a zhromaždenia sa konali počas víkendu aj v ďalších bieloruských mestách, pričom všade dochádzalo k potýčkam medzi demonštrantmi a bezpečnostnými zložkami i k zatýkaniu účastníkov, pričom často aj za použitia neprimeranej sily zo strany policajtov. V meste Hrodno bola podľa portálu NN zadržaná i tehotná žena.

Portál NN v nedeľu napísal, že celkový počet osôb zadržaných v Bielorusku počas protestov presiahol 11.800, čo je 0,12 percenta zo všetkých obyvateľov krajiny. NN pre porovnanie uviedol, že je to viac než počet ľudí internovaných v Poľsku v období stanného práva - vo väzbe tam vtedy bolo 10.123 ľudí.

Poľsko je významným podporovateľom bieloruskej opozície. Dôkazom toho bola aj akcia, ktorá sa v nedeľu konala neďaleko poľsko-bieloruského hraničného priechodu vo východopoľskej Kuznici, kde sa zišli motorkári z celého Poľska, aby prejavili solidaritu s bieloruským ľudom, informovala agentúra PAP.

V rámci zhromaždenia nazvaného Diaľnica na slobodu motorkári vypustili do vzduchu biele a červené balóniky a v bieloruskom jazyku zaspievali pieseň Múry. Prítomní boli aj Bielorusi žijúci v Poľsku.

Ide o pieseň, ktorú napísal poľský spevák Jacek Kaczmarski v roku 1978 a ktorá sa stala hymnou poľského protikomunistického odborového hnutia Solidarita.

Organizátori vyzvali obyvateľov Poľska, aby ukázali, že nie sú ľahostajní a že ako Poliaci citlivo vnímajú krivdy páchané na iných, "že naša pravá poľská povaha je neústupná a odvážna a nedovolí, aby niekto vzal slobodu nám i ostatným".

Akcie na podporu bieloruskej opozície sa v nedeľu konali aj pred bieloruským veľvyslanectvom v Moskve, kde došlo k zadržaniu niekoľkých osôb, ako i v nórskych mestách Oslo a Bergen.