Quantcast
< sekcia Zahraničie

Prokuratúra dementovala správy o zastavení trestného stíhania Babiša

Andrej Babiš, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Českému premiérovi hrozí v kauze dotácie na výstavbu multifunkčného areálu Čapí hnízdo v stredných Čechách až desaťročný trest väzenia za dotačný podvod a poškodenie finančných záujmov Európskej únie.

Praha 2. septembra (TASR) - Mestské štátne zastupiteľstvo (prokuratúra) v Prahe dementovalo správy o zastavení trestného stíhania českého premiéra Andreja Babiša a ďalších piatich osôb v kauze dotácie na výstavbu farmy Čapí hnízdo. Informoval o tom spravodajský server Aktuálně.cz.

"Nemožno zatiaľ tvrdiť, že štátne zastupiteľstvo stíhanie zastavilo. Koncept dozorujúceho štátneho zástupcu bol predložený vedúcemu štátneho zastupiteľstva. Ten rozhodne," upozornil štátny zástupca a zároveň hovorca Mestského štátneho zastupiteľstva v Prahe Aleš Cimbala.

Na informáciu, že bolo zastavené trestné stíhanie predsedu hnutia ANO a českého premiéra a ďalších piatich obvinených v kauze Čapí hnízdo, ktorú ako prvý zverejnil Deník N, je ešte priskoro. Zatiaľ je potrebné stále čakať, povedal Cimbala, ktorý má ako jediný oprávnenie poskytovať v tejto veci informácie.

Podľa neho sa zatiaľ stalo len to, že dozorujúci štátny zástupca Jaroslav Šaroch vypracoval koncept, ktorý predložil vedúcemu Mestského štátneho zastupiteľstva v Prahe Martinovi Erazímovi.

"Pán vedúci sa s týmto konceptom zoznámi a posúdi, či rozhodnutie dozorujúceho žalobcu je dostatočne odôvodnené, dôvodné a zákonné. Až na základe tohto dôjde k vydaniu rozhodnutia, ktoré bude buď doručené účastníkom, alebo súdu podľa daného typu rozhodnutia. Až potom môžeme hovoriť o tom, či bolo stíhanie zastavené, alebo bola podaná obžaloba," vysvetlil Cimbala.

Opakovane pritom označil rozhodnutie dozorujúceho prokurátora Šarocha o zastavení stíhania len za koncept a nie konečný dokument. "Ide skutočne o koncept, ľudovo to môžeme takto označovať, nie je to ešte definitívne rozhodnutie. Rozhodnutie je na vedúcom mestského štátneho zastupiteľstva magistrovi Erazímovi. Jeho verzia rozhodnutia sa nemusí zhodovať s konceptom pána doktora Šarocha," uviedol pre Aktuálně.cz Cimbala s tým, že až táto konečná verzia bude rozoslaná všetkým, ktorých sa týka.

Českému premiérovi hrozí v kauze dotácie na výstavbu multifunkčného areálu Čapí hnízdo v stredných Čechách až desaťročný trest väzenia za dotačný podvod a poškodenie finančných záujmov Európskej únie. Okrem Babiša čelia stíhaniu aj jeho manželka Monika, dcéra Adriana Bobeková, švagor Martin Herodes, ako aj bývalí členovia spoločnosti Čapí hnízdo Jana Mayerová a Josef Nenadál.

Prokurátor zatiaľ nepovie, či zastavil trestné stíhanie BabišaŠtátny zástupca (prokurátor) Jaroslav Šaroch, ktorý dozoruje prípad Čapí hnízdo, zatiaľ nepovie ako rozhodol v prípade trestného stíhania českého premiéra Andreja Babiša (ANO). Záver však možno odvodiť z vyjadrenia, že zmenil svoj pôvodný právny názor, napísal v pondelok spravodajský server Aktuálně.cz.

"Dozorový štátny zástupca predložil konečné rozhodnutie vo veci v mediálnom priestore označovanej ako 'kauza Čapí hnízdo', v ktorého rámci zmenil svoj právny názor na posúdenie veci. S konečným rozhodnutím sa momentálne zoznamuje vedúci štátny zástupca Mestského štátneho zastupiteľstva v Prahe, ktorý sa okrem iného bude zaoberať otázkou, či je táto zmena zákonná a dôvodná, respektíve či je zákonné a dôvodné predložené rozhodnutie. S ohľadom na rozsah spisového materiálu sa v súčasnosti nemožno vyjadriť k časovej dotácii, ktorú si uvedené vyžiada. Do ukončenia tohto nadväzujúceho procesu a následného administratívneho spracovania sa k obsahu konečného rozhodnutia nebude Mestské štátne zastupiteľstvo v Prahe vyjadrovať," uvádza sa podľa Aktuálně.cz v stanovisku Mestského štátneho zastupiteľstva v Prahe.

Prokurátor podľa Deníka N zastavil stíhanie Babiša, jeho rodinných príslušníkov a spolupracovníkov. Závery však nemusia byť konečné a teraz ich bude posudzovať vedenie Mestského štátneho zastupiteľstva v Prahe.

"Já tú informáciu nemám, takže nemôžem ani nič komentovať. Beriem to s rezervou," povedal Babiš pre spravodajský server iDNES.cz na margo informácií o zrušení trestného stíhania v kauze Čapí hnízdo.

"Nám nezostáva nič iné len rozhodnutie štátneho zástupcu rešpektovať. Očakávam, že jeho rozhodnutie bude odôvodnené. Štátni zástupcovia sú nezávislí a je to tak dobre. Politici by ich rozhodnutia mali rešpektovať," uviedol podľa Aktuálně.cz Babišov koaličný partner a predseda ČSSD Jan Hamáček.