Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 15. september 2024Meniny má Jolana
< sekcia Zahraničie

Disney v Hongkongu odstránil časť Simpsonovcov s pracovnými tábormi

Na archívnej snímkelogo spoločnosti The Walt Disney Company. Foto: TASR/AP

Čína správy o pracovných táboroch na svojom území popiera. Ľudskoprávne skupiny a vlády západných krajín však Peking už dlhodobo obviňujú z porušovania práv národnostnej menšiny moslimských Ujgurov.

Hongkong 7. februára (TASR) - Spoločnosť Walt Disney odstránila zo svojej streamovacej služby v Hongkongu epizódu seriálu Simpsonovi, ktorá obsahovala zmienku o "táboroch na nútené práce" v Číne. TASR správu prevzala v utorok z agentúry Reuters a webovej stránky denníka The Guardian.

Epizóda s názvom One Angry Lisa už v Hongkongu nie je dostupná. Reuters však nedokázal zistiť, kedy bola epizóda stiahnutá, a spoločnosť Walt Disney na žiadosť o vyjadrenie bezprostredne nereagovala.

V predmetnej epizóde postava z tohto seriálu Marge Simpsonová počas lekcie cvičenia na stacionárnom bicykli pozoruje zábery Veľkého čínskeho múru, vysvetľuje Reuters. Inštrukcie k cvičeniu podľa Reuters hovoria o "zázrakoch Číny" a "baniach na bitcoiny, táboroch nútených prác, kde deti vyrábajú smartfóny".

Čína akékoľvek správy o pracovných táboroch na svojom území popiera. Ľudskoprávne skupiny a vlády západných krajín však Peking už dlhodobo obviňujú z porušovania práv národnostnej menšiny moslimských Ujgurov, obývajúcej autonómnu oblasť Sin-ťiang na severozápade Činskej ľudovej republiky.

Peking je všeobecne obviňovaný, že v prevýchovných táboroch násilne zadržiava viac ako milión turkických Ujgurov. Čína však tvrdí, že v Sin-ťiangu prevádzkuje len strediská odborného vzdelávania, určené na boj proti extrémizmu a terorizmu.

Streamovacia služba Disney+ začala v Hongkongu fungovať v novembri 2021 a krátko nato stiahla epizódu Simpsonovcov, v ktorej táto kreslená americká rodina navštívi pekinské Námestie nebeského pokoja (Tchien-an-men), pripomína Reuters.

Čínska vláda však v roku 2020 v reakcii na rozsiahle protesty v Hongkongu z predchádzajúceho roka prijala zákon o národnej bezpečnosti. Zákonodarná rada hongkonského parlamentu v roku 2021 schválila zákon o filmovej cenzúre s cieľom chrániť národnú bezpečnosť. Ten sa však podľa vtedajších vyjadrení predstaviteľov na streamovacie služby nevťahoval, pripomína Reuters.