Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 1. jún 2024Meniny má Žaneta
< sekcia Zahraničie

Divadelníci vo Francúzsku okupujú ďalšie divadlá, volajú po kultúre

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Divadlá, kiná, múzeá a ďalšie kultúrne inštitúcie sú vo Francúzsku zatvorené už od vlaňajšieho októbra.

Paríž 11. marca (TASR) - Protesty proti zatvoreniu kultúrnych zariadení, ktoré je vynútené pandémiou choroby COVID-19, sa vo štvrtok vo Francúzsku rozšírilo z Paríža a Štrasburgu aj do ďalších miest: napr. Pau, Toulouse, Bordeaux či Nantes. Herci, technickí zamestnanci divadiel i študenti múzických umení žiadajú od vlády otvorenie týchto ustanovizní i finančnú pomoc, informovala agentúra DPA.

Toto najnovšie protestné hnutie sa začalo tento týždeň okupačným štrajkom v troch národných divadlách: v divadlách Odéon a La Colline v Paríži a v Národnom divadle v Štrasburgu. Štvrté národné divadlo, La Comédie-Française, sa zatiaľ k protestu nepripojilo.

Francúzska ministerka kultúry Roselyne Bachelotová označila v stredu tieto protesty za zbytočné a "nebezpečné, pretože ohrozujú miesta, ktoré predstavujú kultúrne dedičstvo" krajiny.

Divadlo Odéon je symbolickým miestom, keďže počas študentských protestov v máji roku 1968 bolo obsadené niekoľkými stovkami ľudí. Táto situácia sa zopakovala aj v apríli roku 2016, keď budovu na protest proti reforme poistenia v nezamestnanosti tiež okupovali stovky ľudí.

Divadlá, kiná, múzeá a ďalšie kultúrne inštitúcie sú vo Francúzsku zatvorené už od vlaňajšieho októbra, keď bol v krajine zavedený posledný úplný lockdown. Naproti tomu opatrenia v niektorých iných sférach boli už medzičasom zrušené alebo zmiernené.

Dlhodobé ochromenie kultúrneho života vyvoláva vo Francúzsku čoraz väčšie napätie. Už minulý týždeň pochodovalo niekoľko tisíc ľudí v mestách po celej krajine, aby požadovali opätovné otvorenie kultúrneho sektora za podmienky dodržiavania epidemiologických pravidiel.

Francúzsko má jeden z najštedrejších podporných systémov pre umelcov a poskytuje životné minimum všetkým ľuďom, ktorí pracujú v oblasti umenia a médií. Tento systém je však v dôsledku pretrvávajúcej koronakrízy pod veľkým tlakom.