Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 16. júl 2024Meniny má Drahomír
< sekcia Zahraničie

Do Južnej Kórey priplávali pred vojenským cvičením americké lode

Americká lietadlová loď USS Ronald Reagan pri príchode do Pusanu v Južnej Kórei v piatok 23. septembra 2022. Foto: TASR/AP

Nasadenie lode USS Ronald Reagan v Pusane demonštruje silu spojenectva Južnej Kórey a USA, povedal predstaviteľ juhokórejského ministerstva obrany pre AFP.

Soul 23. septembra (TASR) - Americká lietadlová loď USS Ronald Reagan v piatok priplávala do Južnej Kórey pred plánovanými spoločným vojenským cvičením. Cieľom je odradiť Severnú Kóreu od jadrových hrozieb. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

USS Ronald Reagan spolu s ďalšími plavidlami údernej skupiny amerického námorníctva – krížnikom USS Chancellorsville a torpédoborcom USS Barry – zakotvili v juhokórejskom prístavnom meste Pusan. Do spoločného vojenského cvičenia pri východnom pobreží Južnej Kórey sa zapoja spolu s útočnou ponorkou USS Annapolis, píše agentúra Jonhap.

"Nasadenie lode USS Ronald Reagan v Pusane demonštruje silu spojenectva Južnej Kórey a USA," povedal predstaviteľ juhokórejského ministerstva obrany pre AFP. Cieľom je podľa jeho slov "odradiť Severnú Kóreu od jadrových a raketových hrozieb".

V auguste sa uskutočnilo najväčše spoločné vojenské cvičenie oboch krajín od roku 2018. Analytici tvrdia, že Severná Kórea môže tieto manévre využiť ako argument pre ďalšie testy svojich zbraní.

Severokórejské Najvyššie ľudové zhromaždenie nedávno schválilo zákon, ktorý Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR) umožňuje podniknúť preventívny jadrový útok. Zákon tiež považuje jej štatút jadrovej mocnosti za "nezvratný". Izolovaná totalitná krajina uskutočnila od roku 2006 sériu pokusov s jadrovými zbraňami, ktoré pozastavila v roku 2017. Podľa pozorovateľov sa pripravuje na ich obnovenie.