Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Július
< sekcia Zahraničie

Do reaktora vo Fukušime vyšlú sondu na skúšobné odstránenie trosiek

Na leteckej snímke jadrová elektráreň Fukušima . Foto: TASR/AP

Cieľom TEPCO je získať malú vzorku z približne 880 ton rádioaktívnych trosiek, ktoré sa pravdepodobne nachádzajú v reaktoroch jadrovej elektrárne.

Tokio 19. augusta (TASR) - Spoločnosť TEPCO, ktorá je prevádzkovateľom japonskej jadrovej elektrárne Fukušima, v pondelok oznámila, že tento týždeň pošle do poškodeného reaktora sondu na skúšobné odstránenie rádioaktívnych trosiek. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Cieľom TEPCO je získať malú vzorku z približne 880 ton rádioaktívnych trosiek, ktoré sa pravdepodobne nachádzajú v reaktoroch jadrovej elektrárne. Vzorku budú následne skúmať na zistenie stavu vnútornej časti reaktorov a ich nebezpečného obsahu.

Pre vysokú úroveň radiácie nesmú ľudia vstúpiť do budov s reaktormi. Spoločnosť preto na preskúmanie vyvinula špecializované roboty.

Odstránenie rádioaktívneho paliva a trosiek je riskantná operácia, ktorá potrvá niekoľko desaťročí, pričom hovorca TEPCO vo februári uviedol, že vyraďovacia doba potrvá 30 až 40 rokov.

V marci 2011 došlo v jadrovej elektrárni Fukušima po zemetrasení a vlne cunami k havárii, ktorá bola najhoršou jadrovou katastrofou od Černobyľu. V čase havárie boli v prevádzke tri zo šiestich reaktorov. Vlna cunami ich zasiahla a zničila chladiace systémy a spôsobila ich roztavenie.

V troch blokoch elektrárne Fukušima sa palivo a iný materiál roztavili a následne stuhli na vysoko rádioaktívne "palivové zvyšky". Vo februári vpustila spoločnosť v rámci príprav na odstránenie týchto zvyškov do jedného z troch reaktorov dva minidrony a robota v tvare hada.

Najnovšej sonde vybavenej robotickým ramenom bude podľa očakávaní trvať približne týždeň, kým sa dostane k rádioaktívnym úlomkom vo vnútri reaktora, a budúci mesiac by sa mala opäť objaviť so vzorkou.

Minulý rok v auguste začalo Japonsko s vypúšťaním rádioaktívnej vody do Tichého oceánu. Zámer Japonska vypustiť túto vodu do oceánu schválila Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE). Napriek tomu však tento krok vyvolal kritiku zo strany Číny a Ruska, ktoré zakázali dovoz morských plodov z oblasti, kam bola voda vypúšťaná.

- Spoločná európska mena nadviazala na konci týždňa na štvrtkové (10. 4.) posilnenie a pokračovala v raste, pričom jej kurz sa dostal najvyššie od začiatku roka 2022.

- V Nemecku sa šíri ďalej na sever agresívny druh mravca, ktorý ohrozuje budovy a infraštruktúru. TASR o tom píše podľa piatkovej správy agentúry DPA.

- Prezident SR Peter Pellegrini v piatok prijal v Prezidentskom paláci bývalého prezidenta ČR Miloša Zemana.

- Leteckí záchranári zasahovali v piatok predpoludním v bratislavskej mestskej časti Vajnory, kde na stavbe diaľnice došlo k zavaleniu robotníka stavebným materiálom. Zraneného 27-ročného muža po prvotnom ošetrení transportovali vrtuľníkom do nemocnice v Ružinove.

- Spojenci Ukrajiny jej v piatok prisľúbili novú vojenskú pomoc vo výške 21 miliárd eur. Po rokovaní Kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny v Bruseli to uviedol britský minister obrany John Healey. TASR o tom píše podľa správ agentúr Reuters a DPA a stanice BBC.

- V súvislosti s nákazou slintačky a krívačky (SLAK) vznikne dohľadové monitorovacie centrum. Bude pôsobiť ako hlavné veliace centrum reakcie štátu na vzniknutú situáciu. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

- Nemecko v strednodobom a dlhodobom horizonte dodá Ukrajine viac ako 1100 pozemných radarových systémov na detekciu lietadiel, ako aj ďalšie protilietadlové raketové systémy Iris-T.

- Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) predstavil vecný zámer nového zákona o vysokých školách (VŠ).

- Opozičná SaS vyzýva na prehodnotenie a revíziu akčných plánov k Stratégii rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030 na roky 2025 - 2027, ktoré schválila vláda ešte v decembri 2024.

- Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) v Dunajskej Strede vydala opatrenia týkajúce sa núdzovej supresívnej vakcinácie a následného pristúpenia k nevyhnutnej depopulácii chovu hovädzieho dobytka v Dolnom Štále.

- Čína v piatok oznámila odvetné opatrenia a od soboty (12. 4.) zvýši clá na tovar z USA z 84 % na 125 %. To ešte viac vystupňuje obchodnú vojnu medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta. TASR o tom informuje na základe správ AP a AFP.

- Poľské ministerstvo spravodlivosti v piatok zverejnilo odtajnené dokumenty týkajúce sa nákupu sledovacieho systému Pegasus zo zdrojov Fondu spravodlivosti, ktorý je určený na pomoc obetiam trestných činov.

- Transakčná daň škodí slovenským podnikom vo veľmi nevhodnej chvíli. Máme tu obchodnú vojnu, Trumpove clá a potrebujeme robiť všetko pre to, aby sme našu ekonomiku diverzifikovali a podporili, vyjadril sa Michal Truban z PS.

- Slovenská pošta vydá v piatok poštovú známku „Technické pamiatky: Bratislavský propeler“.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie na 33. schôdzi prebratím návrhu k zmene štatútu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Obsahuje najmä technické zmeny.

- V niektorých okresoch Slovenska sa v piatok môže vyskytnúť silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu prvého stupňa.

- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok vyzvala na vynaloženie väčšieho úsilia v boji s osýpkami, ktoré sa šíria v 58 krajinách vrátane Spojených štátov, kde už na ne zomreli dve deti.

- Britský princ Harry sa vo štvrtok na vopred neohlásenej návšteve Ukrajiny stretol s obeťami vojny. Podľa jeho hovorcu ide o súčasť jeho práce v prospech zranených veteránov.

- Hokejisti Washingtonu v zostave s Martinom Fehérvárym zvíťazili v noci na piatok v NHL nad Carolinou 5:4 po nájazdovom rozstrele. Slovenský obranca odohral 21:34 minút a zaznamenal dva plusové body.

- Najvyšší súd Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že administratíva prezidenta Donalda Trumpa musí uľahčiť návrat salvádorského občana, ktorý bol neoprávnene deportovaný do väzenia v jeho rodnej krajine.