Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Július
< sekcia Zahraničie

Dohovor o boji proti dezertifikácii apeluje na dedičstvo zeme

Na archívnej snímke popraskaná pôda následkom sucha. Foto: TASR - Roman Hanc

Dezertifikácia, degradácia pôdy a sucho patria podľa OSN medzi najnaliehavejšie environmentálne výzvy súčasnosti.

New York/Bonn/Bratislava 16. júna (TASR) - Zjednotení za zem. Naše dedičstvo. Naša budúcnosť. To je heslo tohtoročného Svetového dňa boja proti rozširovaniu púští a sucha. Svet si ho pripomína 17. júna na základe Dohovoru Organizácie spojených národov (OSN) o boji proti dezertifikácii (UNCCD).

Pomocou hesla chce OSN upriamiť pozornosť na budúcnosť správy pôdy – najcennejšieho zdroja na zabezpečenie stability a prosperity miliárd ľudí na celom svete. Dezertifikácia, degradácia pôdy a sucho patria podľa OSN medzi najnaliehavejšie environmentálne výzvy súčasnosti, pričom až 40 percent celkovej rozlohy pôdy na celom svete sa považuje za degradovanú.

OSN na konferencii o vzniku púští (UNCOD) v roku 1977 schválilo Akčný plán boja proti šíreniu púští (PACD). Napriek tejto iniciatíve i ďalším aktivitám, Program OSN pre životné prostredie v roku 1991 konštatoval, že pôda v suchých, polosuchých a čiastočne zavlažených oblastiach sa zhoršila.

Nasledoval tlak, aby OSN vytvorila medzivládny rokovací výbor, ktorého úlohou bolo do júna 1994 vypracovať dohovor. Valné zhromaždenie OSN prijalo v decembri 1994 k tomu rezolúciu. Dohovor OSN pre boj s dezertifikáciou a degradáciou krajiny (UNCCD), ktorý je v súčasnosti jediným univerzálnym a na medzinárodnej úrovni uznávaným nástrojom, ratifikovalo vtedy 50 členských štátov.

Spravuje problematiku zhoršovania pôdy a jej postupnú premenu na púšť v oblastiach veľkého sucha. Zároveň vyhlásilo 17. jún za Svetový deň boja proti rozširovaniu púští a sucha. "Zdravá pôda poskytuje nielen takmer 95 percent našej potravy, ale oveľa viac: oblieka nás a poskytuje nám prístrešie, prácu a živobytie a chráni nás pred zhoršujúcimi sa suchami, záplavami a požiarmi. Každú sekundu sa plocha štyroch futbalových ihrísk zdravej pôdy znehodnocuje, čím sa každoročne rozšíri o celkovo 100 miliónov hektárov," upozorňuje UNCCD na svojej webovej stránke.

Rastúca populácia spojená s neudržateľnými výrobnými a spotrebnými modelmi zvyšuje dopyt po prírodných zdrojoch a vyvíja nadmerný tlak na pôdu až do jej degradácie. Dezertifikácia a sucho poháňajú nútenú migráciu, ktorá každoročne vystavuje desiatky miliónov ľudí riziku vysídlenia.

Z 8 miliárd obyvateľov sveta žije viac ako jedna miliarda mladých ľudí vo veku do 25 rokov v rozvojových krajinách, najmä v regiónoch, ktoré sú priamo závislé od pôdy a prírodných zdrojov na obživu. Každý dolár či euro investované do obnovy pôdy tak môže podľa OSN priniesť návratnosť až 30-násobok.

Podľa UNCCD sa už viac ako 130 krajín zaviazalo dosiahnuť neutralitu degradácie pôdy (LDN) do roku 2030.

Slovensko Dohovor ratifikovalo 7. januára 2002. Globálne Dni púští a sucha 2024 bude hostiť nemecká vláda, ktorá je signatárom dohovoru a jedným z jeho podporovateľov. Spolu s Ministerstvom pre hospodársku spoluprácu a rozvoj a mestom Bonn, ktoré je sídlom sekretariátu UNCCD od roku 1999, zorganizuje sériu podujatí pre verejnosť.

Na celosvetovom slávnostnom podujatí v Bundeskunsthalle 17. júna 2024, ktorým si svet zároveň pripomenie 30. výročie UNCCD, sa stretnú svetoví lídri, mládež a prominentné osobnosti z akademickej obce, občianskej spoločnosti, športu a zábavy.

Zároveň UNCCD chystá historicky najväčšiu konferenciou OSN o pôde a suchu v Rijáde v Saudskej Arábii. Uskutoční sa v decembri 2024.

- Spoločná európska mena nadviazala na konci týždňa na štvrtkové (10. 4.) posilnenie a pokračovala v raste, pričom jej kurz sa dostal najvyššie od začiatku roka 2022.

- V Nemecku sa šíri ďalej na sever agresívny druh mravca, ktorý ohrozuje budovy a infraštruktúru. TASR o tom píše podľa piatkovej správy agentúry DPA.

- Prezident SR Peter Pellegrini v piatok prijal v Prezidentskom paláci bývalého prezidenta ČR Miloša Zemana.

- Leteckí záchranári zasahovali v piatok predpoludním v bratislavskej mestskej časti Vajnory, kde na stavbe diaľnice došlo k zavaleniu robotníka stavebným materiálom. Zraneného 27-ročného muža po prvotnom ošetrení transportovali vrtuľníkom do nemocnice v Ružinove.

- Spojenci Ukrajiny jej v piatok prisľúbili novú vojenskú pomoc vo výške 21 miliárd eur. Po rokovaní Kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny v Bruseli to uviedol britský minister obrany John Healey. TASR o tom píše podľa správ agentúr Reuters a DPA a stanice BBC.

- V súvislosti s nákazou slintačky a krívačky (SLAK) vznikne dohľadové monitorovacie centrum. Bude pôsobiť ako hlavné veliace centrum reakcie štátu na vzniknutú situáciu. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

- Nemecko v strednodobom a dlhodobom horizonte dodá Ukrajine viac ako 1100 pozemných radarových systémov na detekciu lietadiel, ako aj ďalšie protilietadlové raketové systémy Iris-T.

- Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) predstavil vecný zámer nového zákona o vysokých školách (VŠ).

- Opozičná SaS vyzýva na prehodnotenie a revíziu akčných plánov k Stratégii rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030 na roky 2025 - 2027, ktoré schválila vláda ešte v decembri 2024.

- Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) v Dunajskej Strede vydala opatrenia týkajúce sa núdzovej supresívnej vakcinácie a následného pristúpenia k nevyhnutnej depopulácii chovu hovädzieho dobytka v Dolnom Štále.

- Čína v piatok oznámila odvetné opatrenia a od soboty (12. 4.) zvýši clá na tovar z USA z 84 % na 125 %. To ešte viac vystupňuje obchodnú vojnu medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta. TASR o tom informuje na základe správ AP a AFP.

- Poľské ministerstvo spravodlivosti v piatok zverejnilo odtajnené dokumenty týkajúce sa nákupu sledovacieho systému Pegasus zo zdrojov Fondu spravodlivosti, ktorý je určený na pomoc obetiam trestných činov.

- Transakčná daň škodí slovenským podnikom vo veľmi nevhodnej chvíli. Máme tu obchodnú vojnu, Trumpove clá a potrebujeme robiť všetko pre to, aby sme našu ekonomiku diverzifikovali a podporili, vyjadril sa Michal Truban z PS.

- Slovenská pošta vydá v piatok poštovú známku „Technické pamiatky: Bratislavský propeler“.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie na 33. schôdzi prebratím návrhu k zmene štatútu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Obsahuje najmä technické zmeny.

- V niektorých okresoch Slovenska sa v piatok môže vyskytnúť silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu prvého stupňa.

- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok vyzvala na vynaloženie väčšieho úsilia v boji s osýpkami, ktoré sa šíria v 58 krajinách vrátane Spojených štátov, kde už na ne zomreli dve deti.

- Britský princ Harry sa vo štvrtok na vopred neohlásenej návšteve Ukrajiny stretol s obeťami vojny. Podľa jeho hovorcu ide o súčasť jeho práce v prospech zranených veteránov.

- Hokejisti Washingtonu v zostave s Martinom Fehérvárym zvíťazili v noci na piatok v NHL nad Carolinou 5:4 po nájazdovom rozstrele. Slovenský obranca odohral 21:34 minút a zaznamenal dva plusové body.

- Najvyšší súd Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že administratíva prezidenta Donalda Trumpa musí uľahčiť návrat salvádorského občana, ktorý bol neoprávnene deportovaný do väzenia v jeho rodnej krajine.