Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 3. apríl 2025Meniny má Richard
< sekcia Zahraničie

Dohovor o boji proti dezertifikácii apeluje na dedičstvo zeme

Na archívnej snímke popraskaná pôda následkom sucha. Foto: TASR - Roman Hanc

Dezertifikácia, degradácia pôdy a sucho patria podľa OSN medzi najnaliehavejšie environmentálne výzvy súčasnosti.

New York/Bonn/Bratislava 16. júna (TASR) - Zjednotení za zem. Naše dedičstvo. Naša budúcnosť. To je heslo tohtoročného Svetového dňa boja proti rozširovaniu púští a sucha. Svet si ho pripomína 17. júna na základe Dohovoru Organizácie spojených národov (OSN) o boji proti dezertifikácii (UNCCD).

Pomocou hesla chce OSN upriamiť pozornosť na budúcnosť správy pôdy – najcennejšieho zdroja na zabezpečenie stability a prosperity miliárd ľudí na celom svete. Dezertifikácia, degradácia pôdy a sucho patria podľa OSN medzi najnaliehavejšie environmentálne výzvy súčasnosti, pričom až 40 percent celkovej rozlohy pôdy na celom svete sa považuje za degradovanú.

OSN na konferencii o vzniku púští (UNCOD) v roku 1977 schválilo Akčný plán boja proti šíreniu púští (PACD). Napriek tejto iniciatíve i ďalším aktivitám, Program OSN pre životné prostredie v roku 1991 konštatoval, že pôda v suchých, polosuchých a čiastočne zavlažených oblastiach sa zhoršila.

Nasledoval tlak, aby OSN vytvorila medzivládny rokovací výbor, ktorého úlohou bolo do júna 1994 vypracovať dohovor. Valné zhromaždenie OSN prijalo v decembri 1994 k tomu rezolúciu. Dohovor OSN pre boj s dezertifikáciou a degradáciou krajiny (UNCCD), ktorý je v súčasnosti jediným univerzálnym a na medzinárodnej úrovni uznávaným nástrojom, ratifikovalo vtedy 50 členských štátov.

Spravuje problematiku zhoršovania pôdy a jej postupnú premenu na púšť v oblastiach veľkého sucha. Zároveň vyhlásilo 17. jún za Svetový deň boja proti rozširovaniu púští a sucha. "Zdravá pôda poskytuje nielen takmer 95 percent našej potravy, ale oveľa viac: oblieka nás a poskytuje nám prístrešie, prácu a živobytie a chráni nás pred zhoršujúcimi sa suchami, záplavami a požiarmi. Každú sekundu sa plocha štyroch futbalových ihrísk zdravej pôdy znehodnocuje, čím sa každoročne rozšíri o celkovo 100 miliónov hektárov," upozorňuje UNCCD na svojej webovej stránke.

Rastúca populácia spojená s neudržateľnými výrobnými a spotrebnými modelmi zvyšuje dopyt po prírodných zdrojoch a vyvíja nadmerný tlak na pôdu až do jej degradácie. Dezertifikácia a sucho poháňajú nútenú migráciu, ktorá každoročne vystavuje desiatky miliónov ľudí riziku vysídlenia.

Z 8 miliárd obyvateľov sveta žije viac ako jedna miliarda mladých ľudí vo veku do 25 rokov v rozvojových krajinách, najmä v regiónoch, ktoré sú priamo závislé od pôdy a prírodných zdrojov na obživu. Každý dolár či euro investované do obnovy pôdy tak môže podľa OSN priniesť návratnosť až 30-násobok.

Podľa UNCCD sa už viac ako 130 krajín zaviazalo dosiahnuť neutralitu degradácie pôdy (LDN) do roku 2030.

Slovensko Dohovor ratifikovalo 7. januára 2002. Globálne Dni púští a sucha 2024 bude hostiť nemecká vláda, ktorá je signatárom dohovoru a jedným z jeho podporovateľov. Spolu s Ministerstvom pre hospodársku spoluprácu a rozvoj a mestom Bonn, ktoré je sídlom sekretariátu UNCCD od roku 1999, zorganizuje sériu podujatí pre verejnosť.

Na celosvetovom slávnostnom podujatí v Bundeskunsthalle 17. júna 2024, ktorým si svet zároveň pripomenie 30. výročie UNCCD, sa stretnú svetoví lídri, mládež a prominentné osobnosti z akademickej obce, občianskej spoločnosti, športu a zábavy.

Zároveň UNCCD chystá historicky najväčšiu konferenciou OSN o pôde a suchu v Rijáde v Saudskej Arábii. Uskutoční sa v decembri 2024.

ŠIPOŠ: Nebyť nás, o zmrazení poslaneckých platov by nikto nehovoril

V čase konsolidácie verejných financií, kedy sa od ľudí očakáva, že si budú uťahovať opasky, by podľa M.Šipoša (hnutie Slovensko) ochotu šetriť na sebe mali ukázať aj poslanci (správa, PODCAST, VIDEO)

- Zavedené 25-percentné clá na všetky tovary a služby z EÚ do Spojených štátov budú mať negatívny vplyv na ekonomický rast aj ceny výrobkov.

- Transakčná daň je likvidačná pre všetky slovenské firmy, no najmä pre tie malé. Opoziční poslanci z Progresívneho Slovenska (PS) vyzvali vládu, aby ju zrušila, keďže podľa nich nemá žiadny hospodársky ani sociálny zmysel.

- Pracovný čas členov posádky vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (HEMS) sa bude počítať vo vzťahu k počtu zásahov a nie k počtu letov.

- Ministerstvo dopravy (MD) SR získa možnosť obmedziť či zakázať vykonávanie civilných letov v určenej časti vzdušného priestoru SR aj z dôvodu zabránenia šírenia nákazlivých chorôb zvierat.

- Clá na európske tovary a automobily, ktoré v stredu oznámil americký prezident Donald Trump, silne rezonujú medzi poslancami Európskeho parlamentu (EP).

- Ministerstvo hospodárstva (MH) SR bude mať na požiadanie prístup k sociálno-ekonomickým údajom obyvateľov, na základe ktorých posúdi potrebu kompenzácií nákladov na energie.

- Fínsky prezident Alexander Stubb chce, aby vedúcu úlohu pri potenciálnych rokovaniach s Ruskom o Ukrajine v rámci európskeho úsilia o podporu Kyjeva prevzalo Francúzsko alebo Británia.

- Dánsko ohlásilo vo štvrtok svoj v poradí už 25. balík pomoci pre Ukrajinu s cieľom posilniť jej protivzdušnú obranu i delostrelectvo.

- Ministerstvo kultúry (MK) SR zrušilo výberové konanie na post generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla (SND).

- Americký prezident Donald Trump verí, že USA sú na správnej ceste po tom, ako oznámil novú vlnu ciel, ktoré spôsobili šok na svetových trhoch.

- Slovenská národná strana (SNS) vyzvala predsedu vlády SR Roberta Fica , aby z pozície európskeho komisára, ktorý zastupuje Slovenskú republiku, odvolal Maroša Šefčoviča.

- Rakúsko z dôvodu výskytu slintačky a krívačky na Slovensku prechodne zatvorí dva hraničné priechody so SR - Angern-March/Záhorská Ves a Schloss Hof/Devínska Nová Ves, informuje TASR podľa štvrtkovej správy agentúry APA.

- Vo veku 78 rokov zomrel bývalý československý hokejový reprezentant Jiří Kochta. Majster sveta z roku 1972 a dvojnásobný olympijský medailista skonal po dlhom boji s chorobou.

- Archeológovia na predmestí Viedne objavili masový hrob s ostatkami približne 150 vojakov zo starorímskych čias, oznámilo v stredu vedenie mestského múzea. TASR informuje na základe správy agentúry DPA.

- Národná diaľničná spoločnosť (NDS) musí opätovne vyhodnotiť výsledky tendra na výstavbu diaľničného úseku D3 Oščadnica - Čadca, Bukov, II. polprofil.

- Na slovenskom trhu je dostatok mäsových aj mliečnych výrobkov a dodávky tovarov sú plynulé. Uviedol to Filip Kasana, prezident Zväzu obchodu (ZO) SR v súvislosti so šírením nákazy slintačky a krívačky.

- Letecký útvar Ministerstva vnútra (MV) SR prostredníctvom aktivácie modulu EURACARE Flight & Shelter v stredu evakuoval 13 pediatrických pacientov pochádzajúcich z Pásma Gazy spolu s ich rodinnými príslušníkmi.

- Pozostalí po policajtoch a vojakoch budú k vyplácanému úmrtnému dostávať aj príplatok. Pôjde o jednorazovú sociálnu dávku vo výške 50.000 eur.

- Alexandra Ovečkina delia už iba dva góly od vyrovnania historického zápisu v hokejovej NHL. V noci na štvrtok skóroval v treťom dueli za sebou a dostal sa na métu 892 gólov v základnej časti.