Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 4. apríl 2025Meniny má Izidor
< sekcia Zahraničie

Dohovor o ochrane národnostných menšín prijala RE pred 30 rokmi

Ilustračné foto. Foto: TASR - Jakub Kotian

Rámcový dohovor o ochrane národnostných menšín prijal Výbor ministrov Rady Európy 10. novembra 1994 a do platnosti vstúpil 1. februára 1998. V súčasnosti platí v 38 štátoch.

Štrasburg/Bratislava 9. novembra (TASR) - Rada Európy pred 30 rokmi prijala Rámcový dohovor o ochrane národnostných menšín. Ide o prvý právne záväzný multilaterálny nástroj venovaný ochrane národnostných menšín na celom svete a jeho implementáciu monitoruje medzinárodný výbor, ktorý sa venuje výlučne právam menšín.

Rámcový dohovor o ochrane národnostných menšín prijal Výbor ministrov Rady Európy 10. novembra 1994 a do platnosti vstúpil 1. februára 1998. V súčasnosti platí v 38 štátoch.

Zatiaľ čo Rámcový dohovor je právne záväzným nástrojom podľa medzinárodného práva, slovo "Rámec" zdôrazňuje priestor pre členské štáty aplikovať ustanovenia dohovoru v krajine prostredníctvom národnej legislatívy a príslušných vládnych politík.

Dokument je jedným najkomplexnejších dohovorov Rady Európy a jeho účelom je ochrana práv národnostných menšín. Slovenská republika sa podpisom dohovoru v roku 1995 zaviazala podporiť rovnosť osôb patriacich k národnostným menšinám vo všetkých oblastiach spoločenského života a umožniť ochraňovať a rozvíjať ich kultúru a identitu.

Dohovor neobsahuje definíciu "národnostnej menšiny", keďže neexistuje žiadna všeobecná definícia, na ktorej by sa zhodli všetky členské štáty Rady Európy. Existuje teda určitá flexibilita alebo miera voľnej úvahy, ktorú majú štáty pri rozhodovaní o tom, kto spadá pod ochranu Rámcového dohovoru. Toto rozhodnutie musí byť urobené v dobrej viere, v súlade so všeobecnými zásadami medzinárodného práva vrátane slobodnej sebaidentifikácie.

Tento princíp je základným kameňom práv menšín. Znamená to, že jednotlivci majú právo sami sa rozhodnúť, či chcú byť identifikovaní ako príslušníci národnostnej menšiny, a ak áno, akej. Ich rozhodnutie však musí byť založené na objektívnych kritériách spojených s identitou, ako je ich náboženstvo, jazyk, tradície a kultúrne dedičstvo.

Medzi práva osôb patriacich k národnostným menšinám patrí napríklad voľné vyjadrenie etnickej, kultúrnej, jazykovej a náboženskej identity, nebyť diskriminovaný. Takisto majú právo využívať slobodu zhromažďovania, združovania, prejavu, myslenia, svedomia a náboženstva. Používanie menšinových jazykov v kontakte s úradmi musí byť povolené v oblastiach tradične alebo vo veľkom počte obývaných národnostnými menšinami.

zdroj: www.coe.int

Prezident verí, že si pútnici z Vatikánu odnesú posolstvo nádeje

V úvode liturgie predseda Konferencie biskupov Slovenska arcibiskup Bernard Bober prečítal odkaz od pápeža Františka venovaný slovenským pútnikom s posolstvom pre celé Slovensko.

- V Bratislave na Račianskej ulici pri stanici Vinohrady smerom do centra je osobné auto po požiari. Premávku polícia odkláňa cez protismer. Vodiči sa v úseku zdržia v oboch smeroch.

- Prezident SR Peter Pellegrini verí, že si slovenskí pútnici z Vatikánu odnesú posolstvo nádeje – na lepší život a väčší pokoj. Pellegrini to povedal v piatok po svätej omši v Bazilike svätého Petra.

- V niektorých okresoch stále pretrváva zákaz vstupu do lesov. Cieľom zákazu, ktorý vydalo ministerstvo pôdohospodárstva, je zamedzenie šírenia vírusového ochorenia slintačky a krívačky. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.

- Americký prezident Donald Trump je naďalej odhodlaný dodržiavať článok 5 Severoatlantickej zmluvy o vzájomnej obrane a zúčastní sa na júnovom summite NATO v Haagu, oznámil poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

- Belgický futbalista Kevin de Bruyne potvrdil, že prebiehajúca sezóna bude jeho posledná v drese Manchestru City. Tridsaťtriročný stredopoliar pôsobil u účastníka anglickej Premier League od augusta 2015.

- Okresný súd Žilina v piatok rozhodol v prípade vlaňajšej vraždy novorodenca v Rajci. Súd uznal 26-ročnú Luciu L. za vinnú a za obzvlášť závažný zločin vraždy jej uložil trest odňatia slobody v trvaní 17 rokov.

- Hľadaný občan Srbskej republiky bol vydaný na Slovensko v súvislosti s neoprávneným čerpaním pandemickej pomoci. TASR o tom informovala Alexandra Szakálová z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti (MS) SR.

- Americký prezident Donald Trump predstavil zlatú kartu, ktorá by bohatým prisťahovalcom poskytla možnosť zostať v Spojených štátoch bez časového obmedzenia.

- Poslanci začali dopoludnia rokovať o dvoch novelách Ústavy SR, jednu predložila vláda a druhú opozičné KDH. O návrhoch sa rokuje spoločne v zlúčenej rozprave. Do diskusie sa písomne prihlásilo 18 poslancov. Následne sa môžu do debaty hlásiť aj ústne.

- Firemné insolvencie po celom svete budú pokračovať v raste. Po 10-percentnom náraste v minulom roku sa očakáva ďalší vzostup o 6 % v roku 2025 a o 3 % v roku 2026. Ak sa prognózy potvrdia, znamenalo by to už 5 po sebe nasledujúcich rokov s rastúcimi insolvenciami.

- Polícia upozorňuje na priebežnú uzáveru tunela Horelica na ceste I/11. Dôvodom sú kolóny na hraničnom priechode s Českou republikou vznikajúce v súvislosti s kontrolami a opatreniami proti slintačke a krívačke.

- Policajti z Komárna zadržali dvojicu, ktorá sa vlámala v Komárne do miestnej cukrárne. Z nej odcudzila notebook a fľašu šumivého vína, informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Nitre.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie 33. schôdze sériou návrhov z dielne Ministerstva spravodlivosti (MS) SR. Ako prvú preberajú novelu zákona o poskytovaní právnej pomoci osobám v materiálnej núdzi.

- Navážanie zvierat usmrtených v dôsledku rozšírenia nákazy slintačky a krívačky do priestorov vojenského areálu pri Leviciach bolo ukončené. Potvrdil to primátor Levíc Ján Krtík.

- Najmenej traja ľudia zahynuli v piatok pri nepriateľskom útoku bezpilotného lietadla v meste Sajdá na juhu Libanonu, informovali štátne médiá.

- Úradujúci juhokórejský prezident Han Tok-su v piatok prisľúbil zabezpečenie stability v oblasti národnej bezpečnosti a diplomacie. Urobil tak po tom, čo ústavný súd potvrdil odvolanie suspendovaného prezidenta Jun Sok-jola.

- Slovenský hokejový útočník Juraj Slafkovský prispel jednou asistenciou k výhre Montrealu Canadiens v zámorskej NHL nad Bostonom Bruins 4:1. Jeho tím zaznamenal tretí triumf v sérii a poistil si druhú voľnú kartu vo Východnej konferencii.

- Americká vláda zakázala svojim zamestnancom v Číne, ich príbuzným a ďalším osobám s bezpečnostnou previerkou uzatvárať milostné alebo sexuálne vzťahy s čínskymi občanmi.

- Úrad generálneho inšpektora ministerstva obrany Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že bude vyšetrovať, či minister obrany Pete Hegseth používal komerčnú aplikáciu na zasielanie správ Signal na diskusiu o leteckých útokoch USA na Jemen.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ocenil Maďarsko za odvážne a principiálne rozhodnutie ukončiť členstvo v Medzinárodnom trestnom súde. Netanjahu sa tak vyjadril počas návštevy Budapešti, kam vo štvrtok pricestoval napriek zatykaču, ktorý naňho vlani vydal ICC.