< sekcia Zahraničie

Druhá vlna koronavírusu by si mohla v Británii vyžiadať 120.000 obetí

Ľudia sa opaľujú na pláži v Brightone. V Británii môžu obyvatelia v rámci uvoľňovania opatrení prijatých pre pandémiu nového koronavírusu byť viac času mimo svojich domovov - opaľovať sa v miestnych parkoch, cestovať autom či športovať v prírode s ľuďmi zo svojej domácnosti. Foto: TASR/AP

Aktuálne predpovede sú založené na predpoklade, že reprodukčné číslo, udávajúce koľko ďalších osôb nakazený človek infikuje, sa od septembra zvýši na 1,7.

Londýn 14. júla (TASR) - Druhá vlna koronavírusovej pandémie by si v období od septembra 2020 do júna 2021 mohla v Británii vyžiadať podľa najhoršieho scenára až 120.000 úmrtí, varovali v utorok tamojší vedci. Informovala o tom agentúra AFP.

Správa Akadémie lekárskych vied, ktorú si objednal hlavný poradca britskej vlády v oblasti vedy Patrick Vallance, vyzýva na okamžité kroky, ktoré zabránia druhej vlne nákazy a varuje pred "vážnym nebezpečenstvom" v oblasti zdravia.

Aktuálne predpovede sú založené na predpoklade, že reprodukčné číslo, udávajúce koľko ďalších osôb nakazený človek infikuje, sa od septembra zvýši na 1,7. Ak by sa hodnota reprodukčného čísla zvýšila len na 1,5, znamenalo by to podľa výpočtov vedcov 74.800 úmrtí.

V súčasnosti sa toto číslo pohybuje v rozmedzí 0,7 - 0,9, ako vyplýva z údajov britskej vlády z minulého piatka.

Tento model však nezahŕňa úmrtia v zariadeniach starostlivosti či v širších komunitách a nepočíta ani so žiadnymi krokmi vlády v boji proti aktuálnemu nárastu nových prípadov.

Británia počas prvej vlny pandémie zaznamenala takmer 45.000 úmrtí na ochorenie COVID-19, čo je najviac v Európe.

Stephen Holgate, ktorý túto štúdiu, na ktorej sa podieľalo 37 výskumníkov, viedol, povedal, že 120.000 úmrtí "nepredstavuje predpoveď, ale možnosť". Ak sa však s okamžitou platnosťou prijmú potrebné kroky, riziko nárastu úmrtí počas druhej vlny pandémie je možné znížiť.

Druhá vlna v zimných mesiacoch by podľa jedného z autorov štúdie mohla byť horšia preto, že ľudia v zime trávia viac času vo vnútri, kde sa vírus šíri ľahšie. Akademici očakávajú, že najviac ľudí by mohlo skončiť s ochorením COVID-19 v nemocnici či v jeho dôsledku zomrieť počas januára a februára 2021.