< sekcia Zahraničie

Dubčekovu pamiatku si pripomenú aj zástupcovia mesta Humpolec

Na archívnej snímke pamätník venovaný Alexandrovi Dubčekovi pri Humploci. Foto: TASR/Erik Mader

Pietne miesto existuje už takmer štvrťstoročie.

Bratislava 10. novembra (TASR) – Pamiatku Alexandra Dubčeka a 100. výročie jeho narodenia (27.11.) si v stredu pripomenú aj zástupcovia stredočeského mesta Humpolec. Urobia tak na pietnom mieste pri diaľnici D1, ktoré je situované neďaleko miesta, kde v septembri 1992 havarovalo auto vezúce Dubčeka na zasadnutie Federálneho zhromaždenia ČSFR.

"Na miesto sa chystá položiť veniec za mesto Humpolec starosta Karel Kratochvíl a vicestarostka Alena Kukrechtová," informovala TASR hovorkyňa mesta Aneta Slavíková.

Pietne miesto existuje už takmer štvrťstoročie. Vzniklo zo spoločnej iniciatívy mesta Humpolec a vedenia Národného literárneho centra (NLC) v Bratislave. Kým slovenská strana zabezpečila vytvorenie samotnej pamätnej tabule, samospráva sa postarala o stavebnú prípravu. Pamätník, ktorého autorom je umelecký sochár Teodor Baník, slávnostne odhalili 30. augusta 1998.

Spomienkové miesto, nachádzajúce sa pri výjazde z parkoviska čerpacej stanice, je miestom zastávok ľudí cestujúcich do Prahy, no i obyvateľov a návštevníkov mesta Humpolec.

Mesto sa o pamätník dodnes stará, pravidelne tiež organizuje spomienkové stretnutia.