Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 22. júl 2024Meniny má Magdaléna
< sekcia Zahraničie

Duda: Nikto zvonka nemôže zablokovať vstup Ukrajiny do NATO

Na snímke poľský prezident Andrzej Duda. Foto: TASR - Martin Baumann

Rozhodnutie o členstve Ukrajiny môžu podľa Dudu učiniť jedine členovia NATO a občania Ukrajiny, ktorí majú podľa neho v tejto otázke jasno a vyslovujú sa v prospech veci.

Washington 10. júla (TASR) - Poľský prezident Andrzej Duda v stredu vyhlásil, že nikto okrem Ukrajincov a členských štátov Severoatlantickej aliancie (NATO) nemôže rozhodnúť o tom, či Ukrajina vstúpi do tohto obranného zoskupenia. Uviedol to pred začiatkom hlavného programu summitu NATO vo Washingtone, informuje agentúra PAP.

Rozhodnutie o členstve Ukrajiny môžu podľa Dudu učiniť jedine členovia NATO a občania Ukrajiny, ktorí majú podľa neho v tejto otázke jasno a vyslovujú sa v prospech veci.

"Nikto zvonka nemôže zablokovať takéto rozhodnutie, nikto okrem krajín NATO, ktoré rozhodujú o tom, či daná krajina môže vstúpiť do Aliancie, a spoločnosti tohto štátu, ktorá demokratickým spôsobom určuje smerovanie svojej politiky," uviedol poľský prezident.

Zároveň vyjadril nádej, že lídri na prebiehajúcom summite dokážu, že cesta Ukrajiny k členstvu v NATO je "nezvratná". Podľa nemenovaných zdrojov táto pasáž zaznie v záverečnom vyhlásení, na ktorom sa lídri zhodli. Konečné rozhodnutie však podľa Dudu prináleží Ukrajincom.

Dodal tiež, že v rámci Aliancie sa diskutuje iba o tom, "kedy sa (Ukrajina) pripojí, nie či sa pripojí" do jej štruktúr. Zdôraznil však, že na to, aby sa mohla stať členom s rovnakými právami ako majú ostatné členské štáty NATO, je potrebné, aby skončila vojna proti Rusku.

Ak by Ukrajina vstúpila už teraz, vzťahoval by sa na ňu článok 5 Severoatlantickej zmluvy, ktorý hovorí o kolektívnej obrane. To by podľa Dudu automaticky viedlo k zatiahnutiu Aliancie do ozbrojeného konfliktu. "A to nikto nechce," skonštatoval. Tvrdí, v rámci NATO sú si všetci lídri istí, že "Rusko nesmie túto vojnu vyhrať".