Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 22. jún 2024Meniny má Paulína
< sekcia Zahraničie

Ďalší Poliaci sa stali obeťou sledovania špionážnym softvérom Pegasus

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Skupina Citizen Lab v novom odhalení uviedla, že Michal Kolodziejczak, 33-ročný farmár a líder agrárneho sociálneho hnutia, sa stal v máji 2019 niekoľkokrát obeťou takéhoto sledovania cez telefón.

Varšava 26. januára (TASR) - Počítačoví experti identifikovali dvoch ďalších Poliakov, ktorí sa stali obeťami sledovania pomocou výkonného špionážneho softvéru Pegasus od izraelskej spoločnosti NSO Group, ktorý dokáže preniknúť do telefónov. Ide o agrárneho politického lídra, ktorý má spory s poľskou pravicovou vládou, a o spoluautora knihy o šéfovi poľských tajných služieb. Informácie priniesla v stredu tlačová agentúra AP.

Najnovšie odhalenie výskumnej skupiny Citizen Lab rozširuje zoznam osôb, ktoré sa údajne stali terčom sledovania štátom za vlády strany Právo a spravodlivosť (PiS). Využitý bol pri tom špionážny softvér, ktorý je určený výlučne na boj proti zločincom a teroristom.

Skupina Citizen Lab, špecializujúca sa na problematiku kybernetickej bezpečnosti a pôsobiaca na Torontskej univerzite v Kanade, vlani koncom decembra zistila, že Pegasus prenikol do telefónov poľského senátora Krzysztofa Brejzu, poľského právnika Romana Giertycha a poľskej prokurátorky Ewy Wrzosekovej – všetci traja sú kritikmi poľskej vládnej strany PiS. Boli prvými potvrdenými prípadmi toho, že softvér, ktorý vo veľkej miere zneužívajú vo svete represívne vlády, použila aj členská krajina Európskej únie.

Toto zistenie spustilo vyšetrovanie v poľskom Senáte, ovládanom opozíciou.

Skupina Citizen Lab v novom odhalení uviedla, že Michal Kolodziejczak, 33-ročný farmár a líder agrárneho sociálneho hnutia, sa stal v máji 2019 niekoľkokrát obeťou takéhoto sledovania cez telefón. Bolo to niekoľko mesiacov pred jesennými voľbami a Kolodziejczak dúfal, že jeho hnutie AGROunia v nich uspeje a stane sa formálnou politickou stranou. Podporu malo značnú a hrozilo, že odoberie vládnej strane PiS kľúčovú časť voličov, farmárov a ďalších voličov na poľskom vidieku. Súdy zatiaľ blokujú Kolodziejczakovu snahu vytvoriť politickú stranu.

Druhým terčom sledovania bol Tomasz Szwejgiert, ktorý tvrdí, že niekoľko rokov spolupracoval s poľskými tajnými službami, potom sa však dostal do sporov s vplyvnými predstaviteľmi. Do telefónu sa mu nabúrali, keď ako spoluautor písal knihu o šéfovi poľských tajných služieb Mariuszovi Kamiňskom. Pomocou softvéru Pegasus mu do telefónu vnikli 21-krát od konca marca do júna 2019 – tieto prieniky sa začali po tom, čo Szwejgiert a jeho spolupracovníci poslali poľskej vláde otázky o Kamiňskom.

Na žiadosť agentúry AP o vyjadrenie hovorca poľského ministerstva pre koordináciu tajných služieb Stanislaw Žaryn reagoval tvrdením, že sledovanie sa vykonáva iba v odôvodnených prípadoch a v súlade so zákonmi. Hovorca dodal, že zo zákonných dôvodov nemôže poskytnúť žiadne podrobnosti o tom, či boli konkrétni ľudia sledovaní.