Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 21. december 2025Meniny má Bohdan
< sekcia Zahraničie

Dvaja japonskí horolezci zahynuli pri zostupe z Matterhornu

Štít Mount Matterhorn Foto: TASR/AP

Horolezcov pri sobotňajšom zostupe z 4478 metrov vysokého vrchu ležiaceho na švajčiarsko-talianskej hranici v Alpách postretlo zlé počasie.

Bazilej 12. augusta (TASR) - Na Matterhorne vo Švajčiarsku našli mŕtvych dvoch japonských horolezcov, informovala dnes agentúra DPA. Správu potvrdila švajčiarska polícia, ktorá uviedla, že jeden z mužov umrzol na smrť a druhý zahynul po 100-metrovom páde.

Horolezcov pri sobotňajšom zostupe z 4478 metrov vysokého vrchu ležiaceho na švajčiarsko-talianskej hranici v Alpách postretlo zlé počasie. Hmla skomplikovala aj následné záchranné a pátracie práce.

Muža, ktorý zomrel na podchladenie, záchranári objavili v pondelok a miestna polícia dnes uviedla, že v utorok sa našlo telo druhého muža. To bolo asi v 100-metrovej vzdialenosti pod miestom, kde našli prvého z horolezcov.

"Vybavenie a oblečenie bolo nedostatočné," povedal hovorca polície v švajčiarskom kantóne Valais na margo úmrtia prvej z obetí. Dodal, že horolezci musia mať so sebou vhodnú výstroj, aby prežili vo vysokohorskom teréne aj v prípade, že záchranárov zdrží zlé počasie.

Od roku 1856, kedy sa uskutočnil prvý výstup na Matterhorn, tam našlo smrť už vyše 500 horolezcov, píše DPA.