Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. júl 2024Meniny má Vladimír
< sekcia Zahraničie

Dvaja Švédi prepustení v rámci výmeny väzňov s Iránom sú už doma

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Ondrej Podolinský

Floderus bol zadržiavaný v Iráne od apríla 2022 a bol obvinený zo špionáže, pričom mu hrozil trest smrti. Azízího iránske úrady zadržali vlani v novembri.

Štokholm 16. júna (TASR) - Dvaja Švédi prepustení v rámci výmeny väzňov s Iránom pristáli v sobotu večer doma vo Švédsku, uviedol úrad premiéra Ulfa Kristerssona. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Hovorkyňa Siri Steijerová uviedla, že "môže potvrdiť" návrat Švéda Johana Floderusa - diplomata, ktorý pracoval pre Európsku službu pre vonkajšiu činnosť (EEAS), - a Saída Azízího so švédsko-iránskym občianstvom. Teherán ich prepustil v sobotu výmenou za Hamída Núrího odsúdeného za úlohu, ktorú zohral pri popravách politických väzňov v Iráne v roku 1988. Vo Švédsku si odpykával doživotný trest.

Floderus bol zadržiavaný v Iráne od apríla 2022 a bol obvinený zo špionáže, pričom mu hrozil trest smrti. Azízího iránske úrady zadržali vlani v novembri. "Irán oboch zneužil ako figúrky pri cynickej hre na vyjednávanie s cieľom dosiahnuť prepustenie iránskeho občana Hamída Núrího z väzenia vo Švédsku. Ten je usvedčený z vážnych zločinov spáchaných v Iráne v 80. rokoch minulého storočia," uviedol Kristersson.

Núrího zadržali na letisku v Štokholme v novembri 2019. Súd v Štokholme ho v roku 2022 potom odsúdil na doživotie pre zločiny spojené s masovými popravami a týraním politických väzňov v roku 1988. Núrí v tom čase pracoval ako pomocný prokurátor vo väznici na predmestí mesta Karadž. Iránec pritom poprel obvinenia a tvrdil, že v čase, v ktorom sa predmetné zločiny mali odohrať, bol na dovolenke.

Výmenu týchto väzňov sprostredkoval údajne Omán, uviedla ománska štátna agentúra ONA.