< sekcia Zahraničie

Dve rádiá na Guame omylom vysielali varovanie pred útokom

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Falošné varovanie však na rozdiel od skutočného neobsahovalo informácie o druhu hrozby a odporúčaniach pre obyvateľstvo.

Hagathna 15. augusta (TASR) - Dve rozhlasové stanice na ostrove Guam, ktorý je zámorským územím USA v západnej časti Tichého oceánu a Severná Kórea sa mu vyhráža raketovým útokom, dnes omylom vysielali varovanie pred nebezpečenstvom pre civilistov, ktoré sa vydáva aj v prípade vojenského útoku.

Varovanie omylom odvysielali miestne rozhlasové stanice KTWG a KSTO dnes približne o 00.25 h miestneho času s tým, že začne platiť od 00.40 h, uviedla stránka Pacific News Center.

Falošné varovanie však na rozdiel od skutočného neobsahovalo informácie o druhu hrozby a odporúčaniach pre obyvateľstvo. Takéto varovanie sa vydáva v prípade významného ohrozenia civilného obyvateľstva, napríklad ak hrozí alebo prebieha vojenský či teroristický útok.

"Neautorizovaný test NEBOL spojený s nijakou mimoriadnou situáciou, hrozbou alebo varovaním," uviedlo vo vyhlásení miestne ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť a obranu. Dodalo, že prijalo opatrenia, aby sa takýto omyl nezopakoval.


Prečítajte si aj: Kim Čong-un bude "o niečo dlhšie" sledovať kroky Spojených štátov

Severná Kórea minulý týždeň minulý týždeň oznámila, že "dôkladne skúma" svoje operačné plány preventívneho útoku na americký tichomorský ostrov Guam. Podľa nej ide o reakciu na nedávny test americkej medzikontinentálnej balistickej rakety. Na Guame žije 162.000 Američanov a nachádza sa tam americká letecká základňa. Americký prezident Donald Trump v reakcii pohrozil Pchjongjangu vojenskou odpoveďou, akú komunistický režim ešte nezažil.