< sekcia Zahraničie

E. Maurice: Šefčovič bol v Bruseli vždy vnímaný ako človek konsenzu

Eric Maurice, archívna snímka. Foto: TASR/Michal Svítok

Nadácia, ktorú Maurice zastupuje, podrobne sleduje politické dianie v Európskej únii a v jej jednotlivých inštitúciách.

Brusel 11. septembra (TASR) - Slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič, ktorý bude v novej Európskej komisii podpredsedom pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad, má v Bruseli povesť "pracanta" a umierneného politika ochotného dosahovať konsenzus. Uviedol to Eric Maurice, vedúci bruselskej pobočky Nadácie Roberta Schumana.

Nadácia, ktorú Maurice zastupuje, podrobne sleduje politické dianie v Európskej únii a v jej jednotlivých inštitúciách.

Maurice ešte pred rozhodnutím von der Leyenovej o rozdelení portfólií povedal, že Šefčovič môže ťažiť zo svojich doterajších skúseností v exekutíve EÚ a práce v predošlých troch eurokomisiách.

Na otázku, akú má služobne najstarší eurokomisár povesť v Bruseli, kde sa robí európska politika, Maurice odpovedal, že v eurokomisii pod vedením Jeana-Clauda Junckera Šefčovič nebol zaraďovaný medzi jej "najvyššie postavených" členov. Podľa neho však bol dobrým členom Junckerovho tímu a v Bruseli vystupoval oveľa umiernenejšie ako napríklad na Slovensku počas kampane pred prezidentskými voľbami.

"Je súčasťou stredoľavicového prúdu v Európe, v Bruseli je však sociálna demokracia viac náchylnejšia na konsenzus ako v domovských štátoch," vysvetlil Maurice. Dodal, že po pracovných skúsenostiach z troch eurokomisií má Šefčovič veľa skúseností a v kolégiu komisárov bol vždy skôr súčasťou krídla, ktoré hľadalo dohodu a konsenzus a nie kontroverzie. "Aj preto bol vnímaný ako vhodný pre silné portfólio," dodal Maurice.

Zároveň pripomenul, že eurokomisári, hoci navrhnutí národnými vládami, v Bruseli nereprezentujú záujmy svojich domovských krajín, ale záujmy EÚ ako celku. "Kým komisári nie sú očividne protieurópski a euroskeptickí, ktorí by chceli z Bruselu rozbíjať snahy Európskej komisie a EÚ, tak sa menej vníma ich pôsobenie v národných vládach, kde môžu mať odlišné pozície od pozícií exekutívy EÚ," konštatoval Maurice.

Spravodajca TASR Jaromír Novak