< sekcia Zahraničie

Egypt obvinil OSN zo snahy o spolitizovanie úmrtia Mursího

Na archívnej snímke bývalý egyptský prezident Muhammad Mursí v súdnej sieni v Káhire. Foto: TASR/AP

Egyptský exprezident Mursí (67) skolaboval v pondelok počas pojednávania súdu, pred ktorým sa zodpovedal z obvinení zo špionáže.

Káhira 19. júna (TASR) - Egypt obvinil v stredu Organizáciu Spojených národov (OSN), že sa snaží "spolitizovať" úmrtie exprezidenta Muhammada Mursího tým, že vyzýva na "nezávislé vyšetrovanie". Informovala o tom agentúra AFP.

Hovorca egyptského ministerstva zahraničných vecí Ahmad Háfiz uviedol, že "čo najostrejšie" odsudzuje výzvu hovorcu Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) Ruperta Colvilla na nezávislé vyšetrovanie Mursího úmrtia. Podľa Háfiza ide o "vedomý pokus spolitizovať prípad prirodzenej smrti".

Colville v utorok vyhlásil, že "po akomkoľvek náhlom úmrtí vo väzbe musí nasledovať rýchle, objektívne, dôkladné a transparentné vyšetrovanie nezávislým orgánom s cieľom objasniť príčinu smrti".

Egyptský exprezident Mursí (67) skolaboval v pondelok počas pojednávania súdu, pred ktorým sa zodpovedal z obvinení zo špionáže. Previezli ho do nemocnice v Káhire, kde zomrel. Podľa zdroja z lekárskeho prostredia skonal na srdcový záchvat.

Mursí bol členom najväčšej islamistickej organizácie v Egypte, medzičasom zakázaného Moslimského bratstva. Za prezidenta bol zvolený vo voľbách z roku 2012, ktoré boli prvými slobodnými po zvrhnutí dlhoročného autoritárskeho lídra Husního Mubaraka rok predtým.

Po vlne protivládnych demonštrácií v lete 2013 však Mursího zosadili počas vojenského prevratu, na ktorého čele stál súčasný prezident Abdal Fattáh Sísí. Armáda zatkla Mursího aj mnoho ďalších vodcov Moslimského bratstva, ktoré potom úradne zakázali.