Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 16. júl 2024Meniny má Drahomír
< sekcia Zahraničie

Egypt sa dohodol s USA a Palestínčanmi na posielaní pomoci

Na archívnej snímke Palestínčania vysídlení v dôsledku izraelskej leteckej a pozemnej ofenzívy v Pásme Gazy prichádzajú do mesta Dajr al-Balah v Pásme Gazy. Foto: TASR/AP

Pomoc budú cez Kerem Šalom dodávať dovtedy, kým nebudú vytvorené právne mechanizmy na opätovné otvorenie priechodu pri meste Rafah.

Káhira 24. mája (TASR) - Egypt sa v piatok dohodol s USA a aj s Palestínskou samosprávou, že bude dočasne posielať humanitárnu pomoc do Pásma Gazy cez hraničný priechod Kerem Šalom. TASR o tom informuje podľa agentúry Reuters, ktorá sa odvolala na vyjadrenia na egyptskej a palestínskej prezidentskej kancelárie.

Pomoc budú cez Kerem Šalom dodávať dovtedy, kým nebudú vytvorené právne mechanizmy na opätovné otvorenie priechodu pri meste Rafah. Táto dohoda je reakciou na náročnú humanitárnu situáciu Palestínčanov v Pásme Gazy, nedostatok prostriedkov na život i nedostatok paliva pre nemocnice a pekárne, uvádza sa vo vyhlásení kancelárie egyptského prezidenta.

Americký prezident Joe Biden a egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí dohodu dosiahli počas telefonátu. Egypt v pondelok upozornil, že napredujúca izraelská vojenská operácia v Rafahu bráni dodávkam humanitárnej pomoci do Pásma Gazy. Väčšina týchto prostriedkov tam začala prúdiť v októbri, po začiatku konfliktu medzi Izraelom a hnutím Hamas.

Izrael začiatkom mája prevzal nad týmto hraničným priechodom kontrolu a odvtedy cezeň neprešlo žiadne nákladné vozidlo. Cez priechod Kerem Šalom prešiel len nízky počet vozidiel, píše Reuters s odvolaním sa na údaje OSN.