Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 17. júl 2024Meniny má Bohuslav
< sekcia Zahraničie

Egyptský premiér chce trestať za úmrtia pútnikov počas hadždžu

Na snímke moslimovia sa chránia dáždnikmi počas horúčav po modlitbách pred Veľkou mešitou na púti hadždž v saudskoarabskom posvätnom meste Mekka v stredu 12. júna 2024. Foto: TASR/AP

Madbúlí vydal v sobotu nariadenie, na ktorého základe bude 16 cestovným kanceláriám odobraná ich licencia.

Káhira 22. júna (TASR) - Egyptský premiér Mustafa Madbúlí chce v reakcii na vysoký počet egyptských obetí moslimskej púte do Mekky podniknúť právne kroky proti organizátorom pútnických zájazdov.

Ako informovala agentúra AFP, Madbúlí vydal v sobotu nariadenie, na ktorého základe bude 16 cestovným kanceláriám odobraná ich licencia. Chce tiež, aby ich manažéri boli stíhaní za porušenie pravidiel organizácie pútnických zájazdov do Mekky.

Vo vyhlásení egyptskej vlády sa okrem toho uvádza, že cestovné kancelárie by mali zaplatiť odškodné "v prospech rodín pútnikov, ktorí kvôli nim zomreli", citovala agentúra AFP.

Púť do Mekky sa tento rok konala v čase veľkých horúčav, keď teplota dosiahla aj viac ako 50 stupňov Celzia.

Egyptský premiér svojím nariadením reagoval na správy, že počas výročnej púte moslimov v Saudskej Arábii prišlo o život asi 1000 pútnikov. Väčšina z nich - 658 - bola pôvodom z Egypta.

Saudskoarabský štát v piatok odmietol akúkoľvek zodpovednosť za tieto úmrtia. Tamojšie úrady vo vyhlásení deklarovali, že "štát nezlyhal, ale došlo k chybe v úsudku zo strany ľudí, ktorí nevážili riziká".

Zistilo sa tiež, že na púti hadždž sa zúčastnili tisíce pútnikov bez registrácie od saudskoarabských úradov. Takíto ľudia však v porovnaní so zaregistrovanými pútnikmi nemajú prístup ku všetkým službám vrátane klimatizovaných priestorov.

Podľa medializovaných správ zo 658 Egypťanov, ktorí zomreli počas púte, ich až 630 bolo nezaregistrovaných.