Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Július
< sekcia Zahraničie

EK chce pred 2. kolom volieb v Rumunsku viac sledovať TikTok

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Júlia Jánošíková

Americké ministerstvo zahraničných vecí medzičasom vyjadrilo znepokojenie z možného priebehu druhého kola prezidentských volieb, ktoré je naplánované na nedeľu.

Bukurešť 5. decembra (TASR) - Európska komisia (EK) vo štvrtok oznámila, že bude dôslednejšie monitorovať sociálnu sieť TikTok v súvislosti s prezidentskými voľbami v Rumunsku. Reagovala tak na podozrenia z možného zasahovania do ich priebehu zo strany Ruska. TASR píše na základe správ agentúr Reuters a AFP.

EK zároveň vyzvala TikTok, aby uchoval údaje, ktoré by sa mohli týkať "systémových rizík" v súvislosti s prevádzkou služby ohľadne volebných procesov a občianskeho diskurzu v EÚ.

Príkaz EK sa týka všetkých národných volieb v EÚ v období od 24. novembra 2024 do 31. marca 2025. V tejto monitorovacej fáze eurokomisia nemá žiadne stanovisko k otázke, či spoločnosť TikTok mohla v Rumunsku porušiť povinnosti vyplývajúce zo Zákona o digitálnych službách (DSA).

Komisia na piatok 6. decembra zvolala zasadnutie Európskej rady pre koordinátorov digitálnych služieb, aby prediskutovali kroky, ktoré sa doteraz v tejto súvislosti podnikli, a tiež ako reagovať na nové indície, že účty z iných členských štátov sa zamerali na voličov z rumunskej diaspóry.

Signatári Kódexu postupov v oblasti dezinformácií zároveň aktivovali systém rýchlej reakcie (RRS) na rumunské voľby. Rumunsko-bulharské centrum (BROD) Európskeho observatória digitálnych médií – ktoré sa tiež podieľa na systéme rýchlej reakcie – monitorovalo rumunský online priestor a identifikovalo viacero dezinformačných naratívov a taktík, ako je porušenie volebného zákona, neoznačenie politického obsahu (aj prostredníctvom influencerov) a podozrenie z koordinovaného neautentického správania.

Hovorca TikToku reagoval, že firma bude naďalej spolupracovať s Európskou komisiou. "Tešíme sa na vyjasnenie skutočností v súvislosti so špekuláciami a nepresnými informáciami, ktorých sme boli svedkami," vyhlásil.

Rumunská Najvyššia rada národnej obrany (CSAT) v stredu odtajnila dokumenty naznačujúce, že víťaz prvého kola prezidentských volieb Calin Georgescu mal na TikToku masívnu podporu koordinovaných účtov, odporúčaných algoritmov a platenej reklamy.

Americké ministerstvo zahraničných vecí medzičasom vyjadrilo znepokojenie z možného priebehu druhého kola prezidentských volieb, ktoré je naplánované na nedeľu. Reagovalo tak na dokumenty CSAT, ktoré podľa amerického ministerstva poukazujú na "agresívne hybridné ruské útoky" počas oboch kôl prezidentských volieb v Rumunsku, ako aj počas minulotýždňových parlamentných volieb.

"Ťažko vybojovaný pokrok Rumunska ukotviť sa v transatlantickom spoločenstve nemôžu zvrátiť zahraniční aktéri snažiaci sa odkloniť zahraničnú politiku Rumunska od jeho západných spojenectiev," píše sa vo vyhlásení amerického ministerstva.

Takýto zvrat v politickej orientácii Rumunska by podľa Washingtonu negatívne ovplyvnil bezpečnostnú spoluprácu medzi obomi krajinami a prípadné rozhodnutie Bukurešti obmedziť zahraničné investície by odradilo americké firmy od investovania v Rumunsku.

Georgescu sa napriek predvolebným prieskumom, v ktorých dosahoval jednociferné výsledky, stal prekvapivým víťazom prvého kola prezidentských volieb. Tento krajne pravicový samozvaný outsider označuje ruského prezidenta Vladimira Putina za skutočného vodcu a vlastenca a v prípade volebného víťazstva prisľúbil ukončiť rumunskú pomoc Ukrajine.

V nedeľu si v druhom kole volieb zmeria sily s proeurópskou centristkou Elenou Lesconiovou. Z prieskumu spoločnosti AtlasIntel z 2. až 4. decembra vyplýva, že Georgescu má šancu v druhom kole získať 47 percent hlasov, kým jeho súperka iba 43 percent.

Prezidentka Murmúová si na UKF prevzala titul doctor honoris causa

Čestný titul jej bol udelený za výnimočný prínos k rozvoju inkluzívneho vzdelávania ako nástroja spoločenskej emancipácie a za posilňovanie demokratických hodnôt.

,aktualizované 

- Vo štvrtok sa v Argentíne začal 24-hodinový generálny štrajk na protest proti úsporným opatreniam, ktoré presadzuje vláda prezidenta Javiera Mileia.

- Slovenská hokejová reprezentácia viedla po úvodnej tretine štvrtkového prípravného zápasu vo švajčiarskom Herisau nad domácim výberom 1:0. Skóre stretnutia otvoril v štvrtej minúte útočník Matej Kašlík.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili vo štvrtok 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o opozičnom návrhu na zmenu podmienok strategických investícií.

- V bytovom dome na Hagarovej ulici v Bratislave horí kotolňa. Polícia na mieste vykonáva potrebné úkony a evakuuje ľudí z budovy. Na mieste sú aj hasiči. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.

- Ministri obrany európskych krajín sa vo štvrtok stretli v Bruseli na nových rozhovoroch o možnom nasadení vojakov na Ukrajine s cieľom dohliadať na budúce prímerie s Ruskom.

- Slovenskí futsalisti neuspeli vo štvrtkovom zápase 3. skupiny kvalifikácie o postup na ME 2026 v Litve a Lotyšsku, keď prehrali v Ciorescu s domácim Moldavskom 3:5. Stratili tak šancu prebojovať sa priamo na európsky šampionát.

- Chorvátska vláda vo štvrtok odsúdila postup Srbska, ktoré vyhostilo niekoľkých chorvátskych občanov pre zapojenie sa do protikorupčných študentských protestov.

- Pápež František vo štvrtok nečakane navštívil Baziliku svätého Petra vo Vatikáne s cieľom pozrieť sa na jej rekonštrukciu.

- Poľský veľvyslanec v Rusku vo štvrtok uviedol, že menšia skupina Rusov sa pokúsila narušiť spomienkové podujatie pri príležitosti 15. výročia leteckej tragédie, pri ktorej zahynul poľský prezident Lech Kaczyňski a 95 ďalších ľudí.

- Nórsko plánuje definovať znásilnenie na základe chýbajúceho súhlasu namiesto súčasného dôrazu na násilie, hrozby alebo zneužitie zraniteľnej osoby.

- Španielsky Najvyšší súd vo štvrtok zamietol odvolanie vodcu katalánskych separatistov Carlesa Puigdemonta proti jeho vylúčeniu zo zákona o amnestiách pre podozrenia zo sprenevery verejných financií.

- Európska armáda by nebola adekvátnou náhradou za NATO, uviedol vo štvrtok nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier na návšteve armádneho veliteľstva v západonemeckom meste Koblenz.

- Plénum Národnej rady (NR) SR vo štvrtok odmietlo opozičnú novelu zákona o Fonde na podporu umenia (FPU). Stála za ňou poslankyňa Zora Jaurová (PS). Navrhovala v nej okrem iného presunúť právomoc rozhodovať o poskytovaní dotácií z rady na riaditeľa.

- Do systému štátom podporovaného nájomného bývania môžu byť v budúcnosti zahrnuté aj budovy, ktoré boli prestavané z nebytovej budovy na bytový dom či bytové domy, v ktorých sa menšinovo nachádzajú aj nebytové priestory určené na bývanie.

- Za napadnutie účtu českého premiéra Petra Fialu na sociálnej sieti X hrozia páchateľovi až tri roky väzenia.

- Centrum sociálnych výskumov (CSV) má za cieľ prinášať presné a zrozumiteľné informácie o názoroch a pohľadoch slovenskej verejnosti na spoločenské problémy naprieč politickým spektrom.

- Experti v novej štúdii vydanej vo štvrtok v časopise The Cryosphere varujú, že rakúske ľadovce by sa mohli už v blízkej budúcnosti úplne roztopiť pre klimatickú zmenu.

- Výbor Národnej rady (NR) SR pre nezlučiteľnosť funkcií začal ďalšie dve konania voči ministrovi obrany Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD) v súvislosti s domom v Chorvátsku. Pre TASR to uviedla šéfka výboru Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ).

- Bavorská Kresťanskosociálna únia (CSU) vo štvrtok ako prvá z troch strán budúcej nemeckej vlády schválila koaličnú dohodu s Kresťanskodemokratickou úniou (CDU) a sociálnymi demokratmi (SPD).

- Koalícia sa pri pozmeňovacích návrhoch o transakčnej dani zachovala pokrytecky a zbabelo. Uviedli to vo štvrtok po parlamentnom hlasovaní predstavitelia opozičných strán hnutie Slovensko a Progresívne Slovensko (PS).