Brusel 29. novembra (TASR) - Európska komisia (EK) v stredu kritizovala Poľsko za nedostatočnú angažovanosť pri snahe ukončiť protesty vodičov kamiónov, ktorí blokujú poľsko-ukrajinské hraničné priechody. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.
Poľskí vodiči kamiónov od 6. novembra blokujú hraničné priechody na protest proti nespravodlivej konkurencii ukrajinských firiem podnikajúcich v cestnej nákladnej doprave. Rokovania medzi Kyjevom, Varšavou a predstaviteľmi EÚ tento problém nedokázali vyriešiť.
"Situáciu na poľskej hranici s Ukrajinou považujem za absolútne neprijateľnú," povedala eurokomisárka pre dopravu Adina Valeanová. Podľa jej slov neexistuje "dobrá viera v nájdenie riešenia". "Ide o takmer úplnú absenciu zapojenia poľských úradov," uviedla.
"Celá EÚ, nehovoriac o Ukrajine, krajine, ktorá je momentálne vo vojne, nemôže byť rukojemníkom blokovania našich vonkajších hraníc," zdôraznila eurokomisárka. Zároveň upozornila, že Európska komisia má právo prijať opatrenia proti tým, "ktorí nerešpektujú pravidlá a neuplatňujú zákony".
Poľskí dopravcovia požadujú zavedenie komerčných povolení pre ukrajinské firmy s výnimkou tých, ktoré prevážajú humanitárnu pomoc a vojenskú výzbroj. Žiadajú aj pozastavenie povolení pre firmy, ktoré vznikli po vypuknutí vojny na Ukrajine.