< sekcia Zahraničie

Vedenie Pfizeru garantovalo dodávky vakcín objednaných pre 1. štvrťrok

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v piatok 15. janára 2021 v Lisabone. Foto: TASR/AP

Po tomto oznámení šesť krajín Európskej únie vyjadrilo vážne znepokojenie nad touto situáciou.

Lisabon 15. januára (TASR) – Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v piatok uviedla, že generálny riaditeľ americkej farmaceutickej spoločnosti Pfizer garantoval dodávku všetkých dávok vakcíny proti koronavírusu SARS-CoV-2 objednaných Európskou úniou na prvý štvrťrok roku 2021. Informovala o tom agentúra AFP.

„Ubezpečil ma, že všetky dodávky na prvý štvrťrok budú dodané v prvom štvrťroku," uviedla von der Leyenová po tom, čo farmaceutický gigant pripustil, že bude mať problém s dodávkou vakcín.

Spoločnosť Pfizer vo svojom vyhlásení pre agentúru AFP uviedla, že tvrdo pracuje na dodaní väčšieho objemu dávok, ako sa pôvodne v tomto roku plánovalo, s novým deklarovaným cieľom (dodať) v roku 2021 dve miliardy dávok vakcíny.

Spoločnosť Pfizer vysvetľuje toto oneskorenie dodávok zmenami vo výrobnom procese vo svojom závode v belgickom meste Puurs, čo si vyžaduje nové regulačné povolenia, ktoré umožnia výrazné zvýšenie vakcín dostupných pre pacientov na konci februára a v marci.Spoločnosť Pfizer však nekonkretizovala, či sa oneskorenie dodávok vakcíny, vyvinutej v spolupráci s nemeckou skupinou BioNTech a povolenej už mnohých krajinách sveta, týkalo iba Európy alebo aj iných regiónov.

Nórsko bolo v piatok prvou krajinou, ktorá oznámila, že ho spoločnosť Pfizer upozornila na dočasné zníženie dodávok vakcíny proti chorobe COVID-19. Táto krajina očakáva pokles objemu dodávok o 17,8 percenta.

Následne nemecké ministerstvo zdravotníctva vydalo vyhlásenie, v ktorom uviedlo, že Európska komisia a prostredníctvom nej aj členské štáty EÚ boli informované, že spoločnosť Pfizer nebude v priebehu nasledujúcich troch až štyroch týždňov schopná úplne splniť už sľúbený objem dodávok.

Po tomto oznámení šesť krajín Európskej únie vyjadrilo vážne znepokojenie nad touto situáciou.

Ministri zdravotníctva z Dánska, Estónska, Fínska, Lotyšska, Litvy a Švédska vo svojom liste uviedli, že táto situácia je "neprijateľná" a znižuje dôveryhodnosť procesu očkovania.