Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 30. marec 2023Meniny má Vieroslava
< sekcia Zahraničie

Ekvádorskí vedci objavili v Andách šesť nových druhov dažďovej žaby

ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Najnovší objav učinili ekvádorskí herpetológovia Jhael Ortegová, Jorge Brito a Santiago Ron.

Quito 26. októbra (TASR) - Šesť nových druhov dažďovej žaby objavili vedci v Ekvádore. Všetky nové druhy boli objavené na východných svahoch Ánd na území dvoch národných parkov. TASR správu prevzala z webovej stránky stanice BBC News.

Vedci varujú, že všetkých šesť nových druhov dažďovej žaby rodu Pristimantis bolo nájdených v 20-kilometrovom okruhu odlesnených oblastí. Odporúčajú preto, aby boli zaradené na červenú listinu ohrozených druhov Medzinárodnej únie pre ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN).

Žaby rodu Pristimantis sú veľmi rôznorodé; v oblastiach, ktoré sa tiahnu od východného Hondurasu cez Andy až po severnú Argentínu a Brazíliu, žije viac ako 550 rôznych druhov.

Kolumbia a Ekvádor majú najväčšie bohatstvo druhov týchto malých žiab žijúcich na súši, pričom vedci sa domnievajú, že mnoho ďalších druhov sa dosiaľ nepodarilo objaviť.

Najnovší objav učinili ekvádorskí herpetológovia Jhael Ortegová, Jorge Brito a Santiago Ron.

Ron vysvetlil, že vedci sa rozhodli jeden z nových druhov pomenovať resistencia (odpor) na počesť environmentálnych aktivistov zabitých v Latinskej Amerike. Podľa správy mimovládnej organizácie Global Witness bolo v minulom roku v Latinskej Amerike zabitých viac environmentalistov ako kdekoľvek inde na svete.