Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 17. jún 2024Meniny má Adolf
< sekcia Zahraničie

EMA: Vakcíny proti covidu môžu spôsobiť silnú menštruáciu

Vakcína, ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

EMA uviedla, že neexistuje žiadny dôkaz, ktorý by naznačoval, že by menštruačné problémy nahlásené u niektorých ľudí mali nejaký vplyv na reprodukciu a plodnosť.

Paríž 29. októbra (TASR) - Špecialisti Európskej agentúry pre lieky (EMA) v piatok varovali, že niektoré vakcíny proti ochoreniu COVID-19 môžu spôsobiť silné menštruačné krvácanie. Experti preto odporučili, aby tieto prejavy boli pridané na zoznam možných vedľajších účinkov vakcín. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

EMA v stanovisku uviedla, že prípady silného menštruačného krvácania boli hlásené po prvej, druhej a posilňovacej dávke očkovacej látky Comirnaty (konzorcia Pfizer/BioNTech) a vakcíny Spikevax (od firmy Moderna).

Po preskúmaní údajov experti dospeli k záveru, že "existuje prinajmenšom primeraná pravdepodobnosť, že výskyt silného menštruačného krvácania je v príčinnej súvislosti s týmito vakcínami". Odborníci preto odporučili, aby bola silná menštruácia pridaná do informácií k použitiu oboch týchto covidových vakcín využívajúcich technológiu mRNA.

EMA ďalej uviedla, že neexistuje žiadny dôkaz, ktorý by naznačoval, že by menštruačné problémy nahlásené u niektorých ľudí mali nejaký vplyv na reprodukciu a plodnosť.

EMA v stanovisku zároveň zdôraznila, že výhody zaočkovania týmito vakcínami výrazne prevažujú nad rizikami.

Po tom, ako sa objavili prvé správy o zmenách menštruačného cyklu u niektorých žien po očkovaní, boli na národnej aj európskej úrovni hlásené prípady silného menštruačného krvácania, píše AFP.

Francúzska Národná agentúra pre bezpečnosť liekov (ANSM) začala v júli získavať od žien informácie o menštruačných problémoch a svoje zistenia odovzdala Európskej agentúre pre lieky.

Väčšinou krátkodobé zmeny menštruačného cyklu sa objavili po očkovaní, no priame prepojenie s proticovidovými vakcínami sa dosiaľ nepotvrdilo. Väčšinou šlo o "nezávažné" symptómy vrátane nepravidelných menštruácií alebo krvácania, ktoré bolo silnejšie alebo slabšie než zvyčajne.