Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Zahraničie

Europarlament podporil nariadenie EK proti výrobkom z odlesnenej pôdy

Ilustračná snímka. Foto: TASR/DPA

Poslanci zároveň chcú presadiť, aby sa pri výrobe tovaru neporušovali ľudské práva a rešpektovali sa práva pôvodného obyvateľstva.

Štrasburg 13. septembra (TASR) - Európsky parlament (EP) v utorok prijal svoju pozíciu k nariadeniu Európskej komisie (EK) o výrobkoch, ktoré prispievajú k odlesňovaniu. Informuje spravodajca TASR zo Štrasburgu.

Za návrh EK sa vyslovilo 453 europoslancov, 57 bolo proti a 123 sa zdržalo. Po prijatí svojej pozície k nariadeniu je EP pripravený rokovať o konečnom zákone s členskými štátmi EÚ.

V rámci boja proti celosvetovej zmene klímy a strate biodiverzity budú musieť obchodníci zabezpečiť, aby ich výrobky predávané v EÚ nepochádzali z odlesnenej alebo znehodnotenej pôdy. To by tiež zlepšilo príspevok EÚ k zmene klímy a strate biodiverzity. Poslanci zároveň chcú presadiť, aby sa pri výrobe tovaru neporušovali ľudské práva a rešpektovali sa práva pôvodného obyvateľstva.

Návrh EK sa vzťahuje na hovädzí dobytok, kakao, kávu, palmový olej, sóju a drevo vrátane výrobkov, EP ho chce doplniť o bravčové mäso, ovce a kozy, hydinu, kukuricu, gumu, drevené uhlie a výrobky z papiera.

Hoci žiadna komodita alebo krajina pôvodu nebudú zakázané, vyhodnotiť riziká budú musieť spoločnosti, ktoré ich majú vo svojom dodávateľskom reťazci. Môžu pritom využívať satelitné monitorovanie, audit v teréne či ďalšie postupy. Výrobky z nízkorizikových krajín budú podliehať menšiemu počtu povinností.

EP upozornil na odhady Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), podľa ktorých sa v rokoch 1990 až 2020 odlesnilo 420 miliónov hektárov pôdy, čo je územie väčšia ako EÚ. Spotreba v EÚ predstavuje približne 10 percent globálneho odlesňovania, z čoho dopyt po palmovom oleji a sóji tvoria viac ako dve tretiny.





(spravodajca TASR Jaromír Novak)