Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 9. apríl 2025Meniny má Milena
< sekcia Zahraničie

EP prijal uznesenia o porušovaní ľudských práv v Turecku, Číne a Iraku

Archívna snímka Európskeho parlamentu. Foto: TASR - Martin Baumann

Europoslanci vyjadrili hlboké znepokojenie nad pokračujúcim zhoršovaním demokratických noriem v Turecku a nad útokom na tamojších nezávislých novinárov, aktivistov a členov opozície.

Štrasburg 10. októbra (TASR) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) prijali vo štvrtok v Štrasburgu tri uznesenia v súvislosti s porušovaním ľudských práv v Turecku, Číne a Iraku, informuje TASR podľa tlačovej správy EP.

Europoslanci vyjadrili hlboké znepokojenie nad pokračujúcim zhoršovaním demokratických noriem v Turecku a nad útokom na tamojších nezávislých novinárov, aktivistov a členov opozície. Odsúdili tiež rozsudok nad novinárom Bülentom Mumayom a vyzvali úrady, aby stiahli obvinenia voči nemu a všetkým "svojvoľne" zadržaným pracovníkom médií, politickým oponentom, obhajcom ľudských práv, štátnym zamestnancom a akademikom.

EP zároveň odsúdil nové "nariadenie o zahraničných agentoch", ktoré sa má zaviesť do konca roka 2024. Turecké orgány vyzval, aby obnovili nezávislosť súdnictva, rešpektovali slobodu médií a zabezpečili dodržiavanie medzinárodných záväzkov v oblasti ľudských práv.

Poslanci EP prijali 540 hlasmi aj uznesenie v súvislosti s nespravodlivo väznenými Ujgurmi v Číne, pričom pozornosť upriamili na ľudskoprávneho aktivistu a laureáta Sacharovovej ceny za rok 2019 Ilhama Tohtiho a Gulšan Abbásovú, zadržiavanú zrejme v súvislosti s aktivizmom jej príbuzných. Europoslanci vyzvali na ich okamžité a bezpodmienečné prepustenie. Dôrazne odsúdili porušovanie ľudských práv Ujgurov, ale aj obyvateľov Tibetu, Hongkongu, Macaa a pevninskej Číny.

Uznesenie požaduje, aby sa uzavreli všetky internačné tábory, a odsudzuje tiež nútené práce, sterilizáciu, opatrenia na zabránenie pôrodov a ničenie ujgurskej identity, ktoré sa podľa neho rovnajú zločinom proti ľudskosti a predstavujú vážne riziko genocídy.

Europarlament vyzval Úniu a členské štáty, aby prijali ďalšie sankcie voči vysokopostaveným predstaviteľom a subjektom zapojeným do porušovania ľudských práv v Číne či stíhali zodpovedné osoby.

Poslanci EP v záverečnom hlasovaní plenárneho zasadnutia v Štrasburgu prijali aj rezolúciu o situácii v oblasti práv žien a nedávnom návrhu na zmenu zákona o osobnom postavení v Iraku. Europarlament vyzval iracký parlament na odmietnutie tohto zákona, ktorý podľa neho porušuje medzinárodné záväzky Bagdadu v oblasti základných práv žien.

Europoslanci zdôraznili, že tamojší trestný zákonník právne nechráni ženy a deti, ktoré sa stali obeťami domáceho násilia v krajine, a vyjadrili poľutovanie, že navrhované zmeny zákona by v prípade prijatia viedli k ešte radikálnejšiemu uplatňovaniu islamského práva šaría.

Uznesenie naliehavo vyzýva Irak, aby prijal národný akčný plán na odstránenie detských manželstiev, kriminalizáciu znásilnenia v manželstve, na boj proti domácemu násiliu a na posilnenie práv žien a dievčat v súlade s Dohovorom OSN o odstránení všetkých foriem diskriminácie žien. Požadujú tiež, aby členské štáty Únie zvýšili podporu obhajcom práv žien a detí v Iraku.

Prezident: Podporíme Indiu ako nového stáleho člena Bezpečnostnej rady

India je podľa prezidenta inšpiráciou pre Slovensko v mnohých oblastiach. V tejto súvislosti spomenul modernizáciu a digitalizáciu.

,aktualizované 

- Čína v stredu odmietla ako „absolútne nepodložené“ tvrdenie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že „mnoho“ čínskych občanov bojuje po boku ruských síl vo vojne na Ukrajine.

- Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov uspel na ME v Šamoríne v repasáži vo voľnoštýliarskej kategórii do 74 kg, keď zdolal Rasula Šapieva zo Severného Macedónska 4:0 na body. V stredu večer tak bude bojovať o bronz, jeho súperom bude Maďar Murad Kuramagomedov.

- Ministerstvo zdravotníctva chce zakázať predaj ochutených nikotínových výrobkov a používanie jednorazových elektronických cigariet. Vyplýva to z predbežnej informácie k pripravovanému právnemu predpisu.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR pokračovali v úvode stredajšieho rokovania v diskusii o návrhu zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami.

- Prezident SR Peter Pellegrini privítal prezidentku Indickej republiky Draupadí Murmúovú. Absolvujú spoločný rozhovor a vymenia si memorandá o spolupráci.

- V stredu ráno o 6.01 SELČ vstúpila do platnosti nová vlna amerických ciel na tovary z desiatok štátov, ktoré americký prezident Donald Trump oznámil minulý týždeň. Najväčšie clá uvalil na Čínu, na ktorej tovary platí sadza až 104 percent. Na EÚ uvalil 20-percentné clá.

- Podľa zdrojov agentúry DPA sa utorkové rokovania o vytvorení novej nemeckej vládnej koalície skončili neskoro večer bez konečnej dohody. Predstavitelia strán by ju chceli dosiahnuť do stredajšieho poludnia, informuje TASR.

- Federálny sudca v utorok nariadil Bielemu domu, aby obnovil plný prístup tlačovej agentúry Associated Press k pokrývaniu prezidentských podujatí. Odvolal sa pri tom na prvý dodatok americkej ústavy.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili utorkové rokovanie diskusiou o vládnom návrhu zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami.

- Druhé kolo konzultácií o normalizácii diplomatických vzťahov medzi Spojenými štátmi a Ruskom sa uskutoční vo štvrtok v Istanbule, potvrdil v utorok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

- Poslanec Dávid Dej z PS sa vyjadril, že pri prideľovaní bytov Slovákom rozhoduje osoba, ktorá bola v roku 2022 za podvod a poškodzovanie veriteľa v realitnom biznise. Ide o novú riaditeľku Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB) Evu Lisovú.

- Poprední členovia Európskeho parlamentu (EP) a ukrajinského parlamentu (Verchovna rada) na utorkovom online stretnutí vyjadrili silnú podporu procesu pristúpenia Kyjeva do Európskej únie. Zaviazali sa tiež k užšej spolupráci, informuje TASR podľa tlačovej správy EP.

- Niekoľko krajín vrátane Argentíny, Vietnamu, Izraela a Indie uviedlo, že sú pripravené znížiť clá na americký tovar a zmierniť iné reštriktívne opatrenia po tom, ako Washington oznámil zavedenie odvetných ciel, vyhlásil v utorok Jamieson Greer.

- Piata žiadosť Slovenska o platbu z plánu obnovy a odolnosti vo výške 570,4 milióna eur bola hlavnou témou utorňajších rokovaní podpredsedu vlády pre plán obnovy a odolnosti a znalostnú ekonomiku Petra Kmeca (Hlas-SD) s predstaviteľmi Európskej komisie (EK).

- Poslanci schválili novelu zákona o športe. Tá má podľa ministerstva cestovného ruchu a športu, ktoré za úpravou stojí, umožniť jasnejšiu podporu športu, znížiť nadmernú byrokraciu, zaviesť mechanizmy na riešenie sporov v športe a tiež zefektívniť jeho financovanie.

- Pohyblivosť pápeža Františka i jeho hlas sa aj naďalej zlepšujú, uviedol v utorok Vatikán. Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi sa zotavuje z obojstranného zápalu pľúc.

- Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Kaja Kallasová v utorok privítala „ambiciózny“ program Albánska, ktorého cieľom je uzavrieť rokovania o plnom členstve v bloku do dvoch rokov.

- Juraj C., obvinený v prípade minuloročného atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ostáva vo väzbe. Rozhodol o tom Najvyšší súd (NS) SR na utorkovom neverejnom zasadnutí. TASR o tom informovala hovorkyňa NS Alexandra Važanová.

- Najmenej 15 ľudí zahynulo a viac ako 90 utrpelo zranenia po tom, čo sa v noci na utorok zrútila strecha v nočnom klube v hlavnom meste Dominikánskej republiky, oznámili tamojší predstavitelia.

- Polícia vyšetruje okolnosti krádeže, ku ktorej prišlo minulý týždeň v utorok 1. apríla v nákupnom centre na Einsteinovej ulici v Bratislave.