Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 9. apríl 2025Meniny má Milena
< sekcia Zahraničie

EP skúsi nový formát rokovaní, cieľom je zabrániť prázdnemu plénu

Ilustračná snímka. Foto: TASR

V súčasnosti pred každou rozpravou zverejní europarlament zoznam všetkých rečníkov aj s približným časom vystúpenia.

Štrasburg 20. januára (TASR) - Európsky parlament (EP) bude na tohtotýždňovej plenárnej schôdzi v Štrasburgu testovať nový formát rokovaní, ktorý ma zaplniť rokovaciu sálu počas debát. Pri dvoch bodoch programu nebude vopred zverejnený časový harmonogram a poradie rečníkov. Cieľom je zatraktívniť rokovania, uviedol v pondelok pre TASR vedúci Kancelárie EP na Slovensku Robert Sermek. Opýtaní slovenskí europoslanci súhlasia so snahami prilákať väčšiu pozornosť, podľa viacerých však existujú efektívnejšie riešenia.

V súčasnosti pred každou rozpravou zverejní europarlament zoznam všetkých rečníkov aj s približným časom vystúpenia. "Mnohí tak do rokovacej sály prichádzajú len na svoje vystúpenie. Parlament preto čelí kritike, že plénum nie je počas debát dostatočne zaplnené," priblížil Sermek.

V januári pri dvoch testovacích debatách EP nezverejní poradie ani časový rozpis rečníkov vopred. Europoslanci, ktorí dostanú možnosť vystúpiť, tak budú musieť byť v pléne od začiatku. Po úvodnom kole šéfov politických frakcií ich bude predsedajúci vyvolávať v náhodnom poradí, nie podľa vopred zverejneného harmonogramu, vysvetlil.

Ak sa to osvedčí, bude sa pravdepodobne postupne zavádzať do všetkých plenárnych debát. "To, že poslanci nesedia celý čas v rokovacej sále však neznamená, že by nepracovali. Okrem debát v pléne majú každý deň na programe množstvo ďalších rokovaní a stretnutí," ozrejmil Robert Sermek.

Na novom formáte sa dohodla predsedníčka EP Roberta Metsolová s lídrami politických frakcií. Ako test sa zavedie v utorok pri rozprave o potrebe presadzovať nariadenie o digitálnych službách (DSA) a v stredu pri debate o výsledkoch decembrového zasadnutia Európskej rady.

So snahou zatraktívniť diskusie súhlasia všetci opýtaní europoslanci zo Slovenska. Lucia Yar (Obnovme Európu/PS) verí, že sa nový formát osvedčí a stane súčasťou plenárnych zasadnutí. "K dôležitým európskym témam a budúcim zákonom sa tu nielen formálne vyjadríme, ale budeme o nich aj aktívne debatovať naprieč politickými prúdmi a krajinami. To je aj jedna z úloh parlamentov, vrátane toho európskeho. Viac kultivovanej diskusie, ktorú, verím, takáto zmena prinesie, môže EÚ len prospieť," povedala pre TASR.

Miriam Lexmann (Európska ľudová strana/KDH) oceňuje, že sa skúšajú nové formáty, ktoré podporia debatu v EP. Tá podľa nej v súčasnosti absentuje. Podľa jej slov by sa však na zlepšenie situácie mal europarlament zaoberať počas schôdzi iba tým, čo ma Únia v kompetencii. "A nie témami, kde sa mieša do kompetencii členských štátov. Tým bude priestor aj na kvalitnejšiu debatu a výsledkom bude kvalitnejšia legislatíva," myslí si.

Milan Uhrík (Európa suverénnych národov/Republika) víta snahy o prilákanie väčšej pozornosti pre rokovania. V tomto prípade si nie je istý, či ide o správny krok. V prípade nejasného časového harmonogramu a poradia rečníkov to "môže viesť ku chaosu pre verejnosť a novinárov sledujúcich rozpravu".

Efektívnejšie kroky by si vedel predstaviť aj Branislav Ondruš (nezaradený/Hlas-SD). "V princípe nie som proti, lebo ani mne sa nepáči vystupovať pred prázdnou sálou. Zároveň sa však domnievam, že atraktivitu rozpráv v pléne EP znižuje maximálny rozsah jedného vystúpenia - 60 sekúnd je málo, aby človek predstavil a zmysluplne zdôvodnil akýkoľvek návrh," uviedol pre TASR.

Kmec: Slovensko z piatej platby z plánu obnovy nepríde ani o euro

Podpredseda vlády pripomenul, že paralelne s tým prebieha aj revízia plánu obnovy.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili utorkové rokovanie diskusiou o vládnom návrhu zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami.

- Druhé kolo konzultácií o normalizácii diplomatických vzťahov medzi Spojenými štátmi a Ruskom sa uskutoční vo štvrtok v Istanbule, potvrdil v utorok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

- Poslanec Dávid Dej z PS sa vyjadril, že pri prideľovaní bytov Slovákom rozhoduje osoba, ktorá bola v roku 2022 za podvod a poškodzovanie veriteľa v realitnom biznise. Ide o novú riaditeľku Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB) Evu Lisovú.

- Poprední členovia Európskeho parlamentu (EP) a ukrajinského parlamentu (Verchovna rada) na utorkovom online stretnutí vyjadrili silnú podporu procesu pristúpenia Kyjeva do Európskej únie. Zaviazali sa tiež k užšej spolupráci, informuje TASR podľa tlačovej správy EP.

- Niekoľko krajín vrátane Argentíny, Vietnamu, Izraela a Indie uviedlo, že sú pripravené znížiť clá na americký tovar a zmierniť iné reštriktívne opatrenia po tom, ako Washington oznámil zavedenie odvetných ciel, vyhlásil v utorok Jamieson Greer.

- Piata žiadosť Slovenska o platbu z plánu obnovy a odolnosti vo výške 570,4 milióna eur bola hlavnou témou utorňajších rokovaní podpredsedu vlády pre plán obnovy a odolnosti a znalostnú ekonomiku Petra Kmeca (Hlas-SD) s predstaviteľmi Európskej komisie (EK).

- Poslanci schválili novelu zákona o športe. Tá má podľa ministerstva cestovného ruchu a športu, ktoré za úpravou stojí, umožniť jasnejšiu podporu športu, znížiť nadmernú byrokraciu, zaviesť mechanizmy na riešenie sporov v športe a tiež zefektívniť jeho financovanie.

- Pohyblivosť pápeža Františka i jeho hlas sa aj naďalej zlepšujú, uviedol v utorok Vatikán. Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi sa zotavuje z obojstranného zápalu pľúc.

- Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Kaja Kallasová v utorok privítala „ambiciózny“ program Albánska, ktorého cieľom je uzavrieť rokovania o plnom členstve v bloku do dvoch rokov.

- Juraj C., obvinený v prípade minuloročného atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ostáva vo väzbe. Rozhodol o tom Najvyšší súd (NS) SR na utorkovom neverejnom zasadnutí. TASR o tom informovala hovorkyňa NS Alexandra Važanová.

- Najmenej 15 ľudí zahynulo a viac ako 90 utrpelo zranenia po tom, čo sa v noci na utorok zrútila strecha v nočnom klube v hlavnom meste Dominikánskej republiky, oznámili tamojší predstavitelia.

- Polícia vyšetruje okolnosti krádeže, ku ktorej prišlo minulý týždeň v utorok 1. apríla v nákupnom centre na Einsteinovej ulici v Bratislave.

- Studený arktický vzduch, ktorý na Slovensku pretrváva od víkendu, priniesol snehové zrážky aj do nižších polôh. Slabé snehové prehánky, na návetriach hôr aj trvalejšie sneženie, sú na severe SR štvrtý deň.

- Opozícia kritizuje novelu zákona o neziskových organizáciách z dielne koaličnej SNS. Hovorí o šikane organizácií. Vyzýva na jej stiahnutie z rokovania Národnej rady (NR) SR. Vyplýva to z utorkových vyjadrení opozičných predstaviteľov.

- Vedenie futbalového klubu MFK Ružomberok sa dohodlo na ukončení spolupráce s trénerom Norbertom Hrnčárom a jeho asistentom Richardom Högerom.

- Minister školstva SR Tomáš Drucker v utorok v Bruseli rokoval s podpredsedníčkou EK pre technickú suverenitu, bezpečnosť a demokraciu Hennou Mariou Virkkunenovou. Témou ich rozhovoru bol zámer SR systematicky integrovať umelú inteligenciu do vzdelávacieho systému.

- Kremeľ si nateraz nevie predstaviť, že by so Spojenými štátmi začal rokovať o novej zmluve o znížení počtu jadrových zbraní, pretože vzájomná dôvera s Washingtonom ešte nie je úplne obnovená.

- Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov neobháji na ME v Šamoríne titul vo voľnom štýle do 74 kilogramov. V utorkovom štvrťfinále nestačil na Rusa Zaurbeka Sidakova 2:4 na body.

- Slovensko uvažuje o nákupe niekoľkých podzvukových takticko-cvičných lietadiel L-39 Skyfox, ktoré vyrába česká spoločnosť Aero Vodochody. Podľa slovenského ministra obrany Roberta Kaliňáka je česká ponuka veľmi atraktívna.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR zaradili v utorok do programu návrhy zmien v druhom dôchodkovom pilieri a v systéme štátom podporovaného nájomného bývania, ktoré v pondelok (7. 4.) schválila vláda.