Quantcast
< sekcia Zahraničie

Europarlament žiada ochranu ukrajinských utečenkýň pred násilím

Na archívnej snímke z 19. marca 2022 žena s ukrajinskou vlajkou stojí pred ruskými vojakmi počas zhromaždenia proti ruskej okupácii v ukrajinskom meste Cherson. Foto: TASR/AP

Parlament vyzval na urýchlenú identifikáciu a stíhanie obchodníkov s ľuďmi, ktorí profitujú zo sexuálneho vykorisťovania utečenkýň.

Štrasburg 5. mája (TASR) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) vo štvrtok vyzvali EÚ a jej členské štáty, aby dôsledne chránili ženy utekajúce z Ukrajiny pred násilím a obchodovaním s ľuďmi a zaistili im prístup k základným zdravotným službám. Informuje o tom spravodajca TASR na základe tlačovej správy EP.

Nelegislatívne uznesenia, ktoré podporilo 462 poslancov, 19 bolo proti a 89 sa zdržalo hlasovania, dôrazne odsudzuje využívanie sexuálneho a rodovo motivovaného násilia ako vojnovej zbrane. Poslanci vyjadrili hlboké znepokojenie z rastúceho počtu správ o prípadoch obchodovania s ľuďmi, sexuálneho násilia, vykorisťovania, znásilnenia a zneužívania žien a detí utekajúcich pred vojnou na Ukrajine.

Podľa uznesenia osobitné potreby žien a dievčat by mali byť riešené v záchytných centrách a mechanizmy podávania sťažností by pre nich mali byť okamžite k dispozícii, a to v jazykoch a formátoch prístupných všetkým.

Parlament vyzval na urýchlenú identifikáciu a stíhanie obchodníkov s ľuďmi, ktorí profitujú zo sexuálneho vykorisťovania utečenkýň. Poslanci zároveň požiadali členské štáty, aby medzi sebou zaistili bezpečnú a koordinovanú prepravu pre utečencov.

Okrem toho poslanci vyzvali EÚ a všetky krajiny, ktoré utečencov prichýlili alebo cez ktorých územie prechádzajú, aby im zaistili prístup k službám v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia a práv. Týka sa to prístupu k núdzovej antikoncepcii, k bezpečnému prerušeniu tehotenstva (napríklad pre obete znásilnenia), ale aj k pôrodníckej starostlivosti.

Parlament vyzval EÚ, aby využila všetky dostupné nástroje a finančné prostriedky na pomoc ženám na Ukrajine v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia a práv. Poslanci požadujú, aby boli na Ukrajinu a do krajín, ktoré hostia utečencov, zasielané v humanitárnych balíkoch a konvojoch aj súpravy zamerané na potreby v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia vrátane antikoncepcie.

Uznesenie EP v tiež vyzýva na čo najrýchlejšie sprístupnenie trhu práce pre utečenkyne z Ukrajiny s cieľom uľahčiť ich integráciu v hostiteľských krajinách. Poslanci v tejto súvislosti požadujú osobitné programy a jazykové kurzy, ako aj prístup k službám starostlivosti o deti.

spravodajca TASR Jaromír Novak