< sekcia Zahraničie

Epicentrom pandémie v Rakúsku je lyžiarske stredisko Ischgl

Žena s respirátom na tvári kráča ulicou vo Viedni v pondelok 30. marca 2020, archívne foto. Foto: TASR/AP

Nakazilo sa tam až 600 Rakúšanov a viac ako 1000 cudzincov, ktorí sa neskôr vrátili domov.

Viedeň 2. apríla (TASR) - Epicentrom pandémie koronavírusu v Rakúsku je lyžiarske stredisko Ischgl. Nakazilo sa tam až 600 Rakúšanov a viac ako 1000 cudzincov, ktorí sa neskôr vrátili domov. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters s odvolaním sa na predstaviteľa Rakúskej agentúry pre zdravie a bezpečnosť potravín (AGES).

V Ischgli sa pravdepodobne nakazili stovky obyvateľov Nemecka, Nórska, Islandu a iných, ktorí neskôr vírus rozniesli vo svojich krajinách.

Miestne úrady a majitelia viacerých lyžiarskych stredísk v Tirolsku sú obviňovaní, že konali pomaly, keď napriek informáciám o riziku nákazy nechali strediská otvorené.

Ischgl zavrel svoje brány až 13. marca. Prvý prípad Rakúsko potvrdilo 5. februára.

"Čo sa veľkosti týka, Ischgl je určite najdominantnejším prípadom," vyhlásil Franz Allerberger, šéf oddelenia humánnej medicíny v AGES.

"Nie je to iba o týchto viac ako 600 prípadoch v Rakúsku, o ktorých vieme, že sa tam (v Ischgli) nakazili. Rovnaký počet prípadov, či dokonca dvojnásobok, máme v zahraničí," povedal.

Allerberger upozornil, že Ischgl sa stal synonymom pre pomalú odpoveď na pandémiu. Úrady vo Viedni aj v hlavnom meste Tirolska Innsbrucku neskôr uznali, že konali neskoro.

Koronavírus sa podľa Allerbergera do Ischglu dostal cez švajčiarsku čašníčku, ktorá pracovala v jednom z mnohých barov v obľúbenom lyžiarskom stredisku. Práve tam sa neskôr nakazili ďalší čašníci a viacero hostí. Prvé symptómy preukázal jeden z čašníkov 2. marca. Úrady bar zavreli až o týždeň neskôr.