Quantcast
< sekcia Zahraničie

Epidémia horúčky dengue v Sudáne si vyžiadala 26 mŕtvych

Na archívnej snímke pacienti nakazení horúčkou dengue. Foto: TASR/AP

Ide o jednu z najhorších epidémií tohto ochorenia v tejto africkej krajine za uplynulé roky.

Chartúm 23. novembra (TASR) - Najmenej 26 ľudí zomrelo v Sudáne na horúčku dengue, oznámili v stredu tamojšie zdravotnícke úrady. Ide o jednu z najhorších epidémií tohto ochorenia v tejto africkej krajine za uplynulé roky. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AP.

Horúčku dengue prenášajú komáre. Choroba sa vyskytuje v tropických oblastiach sveta a zvyčajne sa šíri v blízkosti zdrojov stojatej vody. Horúčka dengue má príznaky podobné chrípke a často môže viesť k zlyhaniu orgánov a k smrti.

Sudánske ministerstvo zdravotníctva na sociálnych sieťach oznámilo 460 potvrdených prípadov ochorenia a ďalších 3436 podozrivých prípadov. Údaje sú z pondelka.

Približne 20 úmrtí bolo zaznamenaných v regióne Južný Kurdufán. Tento región je jednou z oblastí, kde sudánski lekári začiatkom novembra prvýkrát ohlásili vypuknutie epidémie. Niektoré miestne médiá uvádzajú oveľa vyšší oficiálny počet prípadov.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa epidémia horúčky dengue naposledy vyskytla v Sudáne v roku 2019 a vyžiadala si päť úmrtí.

Počas vrcholiaceho obdobia dažďov v auguste a septembri pripravili prívalové povodne o život najmenej 144 Sudáncov a zničili desaťtisíce domov, ako aj cesty a ďalšiu dôležitú infraštruktúru.