Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 21. máj 2024Meniny má Zina
< sekcia Zahraničie

Erdogan: Ak Izrael porazí Hamas, skôr či neskôr sa zameria na Turecko

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Foto: TASR/AP

Turecký prezident je dôrazným kritikom izraelskej vojenskej operácie v Pásme Gazy, ktorá vypukla po útoku hnutia Hamas na Izrael zo 7. októbra minulého roka.

Ankara 15. mája (TASR) - Ak sa Izraelu podarí poraziť hnutie Hamas v Pásme Gazy, "zameria sa na Turecko". Vyhlásil to v stredu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, píše TASR s odvolaním na agentúru AFP.

"Nemyslite si, že Izrael sa zastaví v Gaze," povedal Erdogan v Ankare poslancom svojej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP). "Ak nebude zastavený... tento nevyspytateľný a teroristický štát sa skôr či neskôr zameria na Anatóliu," dodal s odkazom na veľký polostrov nazývaný aj Malá Ázia, ktorý tvorí viac ako polovicu územia Turecka.

Turecký prezident je dôrazným kritikom izraelskej vojenskej operácie v Pásme Gazy, ktorá vypukla po útoku hnutia Hamas na Izrael zo 7. októbra minulého roka. Turecko v reakcii na boje v palestínskej enkláve pozastavilo obchod s Izraelom a pridalo sa k žalobe Juhoafrickej republiky (JAR), ktorá na Medzinárodnom súdnom dvore (MSD) obvinila Izrael z genocídy Palestínčanov v Pásme Gazy.

Erdogan verejne podporuje Hamas, v apríli prirovnal toto hnutie k tureckým bojovníkom za nezávislosť proti západným armádam v Anatólii v 20. rokoch minulého storočia. "Budeme naďalej stáť na strane Hamasu, ktorý bojuje za nezávislosť svojej krajiny a bráni Anatóliu," vyhlásil v stredu.

Turecký líder v pondelok informoval, že v tureckých nemocniciach sa počas prebiehajúcich bojov v Pásme Gazy zotavuje viac ako 1000 členov Hamasu.