Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. júl 2024Meniny má Vladimír
< sekcia Zahraničie

Erdogan: Biden je vystavený skúške úprimnosti pri otázke vojny v Gaze

Joe Biden. Foto: TASR/AP

Biden predstavil plán prímeria 31. mája ako ponuku Izraela voči Hamasu.

Istanbul 15. júna (TASR) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu uviedol, že prezident Spojených štátov Joe Biden prechádza "skúškou úprimnosti" pri riešení prebiehajúcej vojny v Pásme Gazy. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.

Od amerického prezidenta sa očakáva, že ukáže, že plán na prímerie v Pásme Gazy nie je vypočítavou volebnou taktikou, ale úprimnou snahou ukončiť vojnu, povedal turecký prezident v rozhovore počas návratu zo summitu skupiny G7 v Taliansku.

Biden predstavil plán prímeria 31. mája ako ponuku Izraela voči Hamasu. Agentúra Reuters neskôr s odvolaním sa na svoje zdroje v americkej administratíve napísala, že tento plán spoločne vypracovali USA a Izrael, avšak Biden s ním išiel na verejnosť bez súhlasu izraelskej vlády.

Medzi hlavnými bodmi návrhu je prepustenie izraelských rukojemníkov z Pásma Gazy výmenou za Palestínčanov zadržiavaných v izraelských väzniciach či zvýšenie prísunu humanitárnej pomoci do Pásma Gazy, ale aj obnovu enklávy.

Vojna v Pásme Gazy vypukla po útoku hnutia Hamas na Izrael 7. októbra minulého roka. Pri útoku prišlo o život približne 1200 ľudí. Odvetná izraelská ofenzíva si podľa zdravotníckych úradov v Gaze doteraz vyžiadala najmenej 37.296 obetí.