Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 20. marec 2023Meniny má Meniny má Víťazoslav a Klaudius
< sekcia Zahraničie

Erdogan navštívil oblasti po zemetrasení, hlásia už vyše 11.200 obetí

Dobrovoľníci rozdávajú humanitárnu pomoc ľudom po zemetrasení v meste Antakya na juhu Turecka v stredu 8. februára 2023. Foto: TASR/AP

Celkový počet obetí sa vyšplhal na 11.236.

Istanbul 8. februára (TASR) - Počet obetí silného zemetrasenia, ktoré v pondelok zasiahlo Turecko a Sýriu, prekročil v stredu na obed 11.200. Oblasť postihnutú zemetrasením navštívil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AFP a AP.

Podľa politických a zdravotníckych predstaviteľov zahynulo dosiaľ v Turecku 8574 ľudí a v Sýrii 2662. Celkový počet obetí sa tak vyšplhal na 11.236. Okrem toho utrpelo v Turecku zranenia ďalších takmer 50.000 ľudí a v Sýrii približne ďalších 5000.

Erdogan v stredu zavítal do stanového mestečka v meste Kahramanmaraš určené pre ľudí, ktorí museli v dôsledku prírodnej katastrofy opustiť svoje domovy. Počas návštevy priznal, že prvotná reakcia úradov mala isté nedostatky, ale prisľúbil, že "nikto nezostane na ulici".

"Zo začiatku boli problémy na letiskách a cestách, ale dnes idú veci hladšie a zajtra pôjdu ešte hladšie," uviedol turecký prezident.

Podľa AFP takto reagoval na kritiku, že reakcia tureckej vlády na zemetrasenie bola pomalá. "Mobilizovali sme naše zdroje. Štát si robí svoju prácu," povedal Erdogan.

Počet obetí na životoch po zemetrasení v Turecku a Sýrii prekonal v stredu bilanciu zemetrasenia v Nepále v roku 2015, ktoré si vyžiadalo 8800 mŕtvych. Ide tak o najsmrtiacejšie zemetrasenie na svete za uplynulých vyše desať rokov.