Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 12. apríl 2025Meniny má Estera
< sekcia Zahraničie

Erdogan po 18 rokoch zavítal do sídla hlavnej opozičnej strany

Na snímke Recep Tayyip Erdogan, turecký prezident a líder vládnucej Strany spravodlivosti a rozvoja, vľavo a Ozgur Ozel, líder hlavnej opozičnej Republikánskej ľudovej strany. Foto: TASR-AP

Reuters pripomenul, že Erdogan sa už dlho zasadzuje za novú ústavu, pričom tvrdí, že tá súčasná je produktom prevratu z roku 1980.

Istanbul 11. júna (TASR) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v utorok - prvýkrát za posledných 18 rokov - zavítal do sídla opozičnej Republikánskej ľudovej strany (CHP) v Ankare, informuje TASR.

Erdoganovo stretnutie s lídrom CHP Özgürom Özelom trvalo asi hodinu a pol a uskutočnilo sa viac ako mesiac po ich prvom stretnutí v máji. Táto schôdzka sa konala krátko po komunálnych voľbách, v ktorých si Özelova CHP udržala kontrolu nad veľkými mestami vrátane Istanbulu a Ankary a expandovala do niektorých provincií v Anatólii považovaných dovtedy za Erdoganove bašty.

Erdogan po komunálnych voľbách naznačoval, že sa bude snažiť o isté "zmäkčenie" vo svojej politike. Pozorovatelia to označili za jeden z dôsledkov marcových volieb, v ktorých Erdoganova Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) utrpela najhoršiu porážku od prevzatia moci v roku 2002. Neúspech AKP v komunálnych voľbách sa pripisuje vysokej inflácii, ktorá v súčasnosti presahuje 75 percent, a devalvácii tureckej líry za posledný rok.

Reuters pripomenul, že Erdogan sa už dlho zasadzuje za novú ústavu, pričom tvrdí, že tá súčasná je "produktom prevratu" z roku 1980. Na jej schválenie však potrebuje podporu najmenej 37 opozičných zákonodarcov. Özelom vedená CHP však myšlienku vypracovania novej ústavy nepodporuje, pričom argumentuje tým, že by to bolo zbytočné. Viní tiež vládu, že nedodržiava ani súčasnú ústavu.

Očakávalo sa, že jednou z tém rokovaní bude aj nedávne odvolanie Mehmeta Siddika Akiša z postu primátora mesta Hakkari zvoleného za prokurdskú Stranu rovnosti a demokracie (DEM).

Úrady Akiša obvinili z prepojenia na zakázanú Stranu kurdských pracujúcich (PKK), čo však Akiš odmieta. Napriek tomu ho súd začiatkom júna uznal za vinného z terorizmu a odsúdil na 19 a pol roka väzenia.

Išlo o vôbec prvé odvolanie prokurdského komunálneho politika od marcových komunálnych volieb, v ktorých strana DEM získala kontrolu nad 77 tureckými obcami a mestami. DEM je po Erdoganovej vládnucej AKP a opozičnej CHP treťou najväčšou politickou stranou v parlamente.

Özel protestoval proti odvolaniu zvoleného primátora a vyzval príslušné úrady na rešpektovanie vôle ľudu.

Prezident pripúšťa, že by sa mohli konať predčasné voľby

Nie je si však istý, či by v súčasnosti predčasné voľby pomohli vyviesť krajinu z marazmu.

,aktualizované 

- Približne dve hodiny trvali rozhovory medzi predstaviteľmi Iránu a Spojených štátov o jadrovom programe Teheránu, ktoré sa v sobotu uskutočnili v Maskate, hlavnom meste Ománu.

- Opozičné KDH dúfa, že prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini by mal zabezpečiť, aby poslanci Hlasu-SD nehlasovali za novelu zákona o predčasnom odchodnom a výsluhovom dôchodku pre prokurátorov, keď ju po vetovaní vráti do Národnej rady (NR) SR.

- Najmenej 46 ľudí utrpelo ľahké zranenia, respektíve mierne podráždenie dýchacích ciest, keď sa v sobotu na výstave modelov vláčikov Miniatur Wunderland v Hamburgu nadýchali dráždivého plynu, ktorý tam vypustil neznámy páchateľ.

- Bratislavské univerzity vítajú snahu rezortu školstva zaviesť pre študentov možnosť výberu medzi písaním záverečnej práce a absolvovaním odbornej stáže.

- Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár viedol v tureckej Antalyi bilaterálne rokovania so svojim ukrajinským náprotivkom Andrijom Sybihom.

- Izraelská armáda dokončila prevzatie kontroly na novým bezpečnostným koridorom vytvoreným v oblasti bývalej židovskej osady Morag - medzi mestami Chán Júnis a Rafah - na juhu Pásma Gazy.

- Transakčná daň má množstvo nedostatkov a u obyvateľov Slovenska vyvoláva veľkú nevôľu. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini v relácii STVR Sobotné dialógy.

- Prezident SR Peter Pellegrini kritizuje zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše novelu zákona, ktorá upravuje predčasné odchodné a výsluhový dôchodok pre prokurátorov.

- Komisia na kontrolu informačno-technických prostriedkov (ITP) ešte nie je zriadená. Koalícia hovorí, že sa v súčasnosti kreuje. Opozícia však namieta, že proces stojí a koaliční predstavitelia sa nechcú posunúť vpred.

- Zmena nálady investorov, ovplyvnená súčasnou situáciou v globálnej ekonomike, je citeľná aj na Slovensku a prejavuje sa presunom prostriedkov do bezpečnejších investícií.

- Trnavská polícia upozorňuje vodičov na uzáveru cesty medzi obcami Dolný Štál a Okoč v okrese Dunajská Streda.

- Koaličná SNS predloží návrh na zrušenie transakčnej dane pre malých podnikateľov a živnostníkov na májovú schôdzu Národnej rady (NR) SR.

- Zvierací ombudsman ponúka právnu pomoc pre farmárov v súvislosti so slintačkou a krívačkou (SLAK). Dobrovoľníci spustili iniciatívu STOP SLAK. Cieľom je chrániť práva chovateľov a zabrániť zbytočnému utrpeniu zvierat.

- Slovensko by sa mohlo zapojiť do projektu linky pomoci obetiam trestných činov 116 006. Vyplýva to z predbežnej informácie Ministerstva vnútra (MV) SR o pripravovanej novele zákona o prevencii kriminality.

- Dvaja hlavní poľskí prezidentskí kandidáti - Rafal Trzaskowski z Občianskej koalície (KO) a Karol Nawrocki podporovaný opozičnou stranou Právo a spravodlivosť (PiS) - zorganizovali dve samostatné predvolebné debaty, ktoré sprevádzal chaos i konflikty.

- Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že sa cíti vo veľmi dobrej kondícii po tom, čo absolvoval svoju prvú zdravotnú prehliadku od návratu do prezidentského úradu.