Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 27. marec 2023Meniny má Alena
< sekcia Zahraničie

Erdogan: Rusko sa vrátilo k dohode o vývoze obilia z Ukrajiny

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Turecký prezident to oznámil po telefonickom rozhovore tureckého ministra obrany Hulusiho Akara so svojím ruským náprotivkom Sergejom Šojguom.

Moskva 2. novembra (TASR) - Rusko sa od stredajšieho poludnia vrátilo k uplatňovaniu dohody o vývoze obilia z Ukrajiny, ktorú v lete pomohlo vyjednať Turecko a Organizácia Spojených národov. Oznámil to v stredu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po telefonickom rozhovore tureckého ministra obrany Hulusiho Akara so svojím ruským náprotivkom Sergejom Šojguom, informuje TASR na základe správ agentúr AP a AFP.

Šojgu počas telefonátu informoval svojho rezortného kolegu, že "preprava obilia bude pokračovať dnes od 12.00 h tak, ako bolo plánované", vyhlásil Erdogan v parlamente.

Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že Rusko súhlasilo s pokračovaním plnenia svojej úlohy stanovenej v dohode po tom, čo dostalo z Kyjeva písomné záruky, že Ukrajina nepoužije námorné koridory určené pre vývoz obilia na vojenské operácie proti Rusku.

Turecký prezident ďalej uviedol, že po obnovení dohody budú uprednostnené dodávky obilia do afrických krajín vrátane Somálska, Džibutska a Sudánu. Toto rozhodnutie bolo prijaté v súvislosti so sťažnosťami Ruska, že väčšina ukrajinského obilia putovala po dosiahnutí dohody z júla do bohatých krajín.

Rusko pozastavilo svoju účasť na dohode o vývoze obilia z Ukrajiny počas víkendu. Ako dôvod uviedlo dronový útok na ruské plavidlá na Kryme, z ktorého obvinilo Ukrajinu. Kyjev tvrdí, že Moskva to využila len ako falošnú zámienku na pozastavenie plnenia dohody, s ktorou opakovane vyjadrovala nespokojnosť.