Quantcast
< sekcia Zahraničie

Erdogan: Turecko nechce dobyť žiadne územie Sýrie

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, foto z archívu. Foto: TASR/AP

Ako Erdogan informoval, Putinovi povedal, že chce s Ruskom užšie spolupracovať na severe Sýrie, kde Ankara cieli svoje útoky proti Kurdom, ktorých pokladá za "teroristov".

Istanbul 19. augusta (TASR) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že Turecko nechce obsadiť žiadne územie Sýrie, aj keď vystupňovalo útoky proti kurdským silám na severe tejto vojnou sužovanej krajiny. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.

Erdogan sa takto vyjadril na palube lietadla počas návratu z prvej návštevy na Ukrajine počas súčasnej vojny. Niekoľko dní predtým pri tureckých náletoch na sýrske pohraničné stanovište údajne zahynulo 17 bojovníkov.

Organizácia monitorujúca vojnu v Sýrii uviedla, že pri náletoch zahynuli Kurdi, ktorí riadia niektoré sýrske pohraničné stanovištia, aj príslušníci armády sýrskeho režimu. Oficiálna sýrska tlačová agentúra informovala, že pri tureckom leteckom útoku prišli o život traja vládni vojaci.

Turecko uviedlo, že len reagovalo na útok na svoje pozície popri hranici, pri ktorom boli zabití dvaja tureckí vojaci. Ide o najväčšiu eskaláciu napätie od roku 2020, keď Ankara a Damask na seba navzájom útočili. Erdogan sa vyjadreniami pred novinármi evidentne snažil upokojiť napätie.

"Nerobíme si zálusk na územie Sýrie, pretože obyvatelia Sýrie sú naši bratia," povedal prezident Erdogan citovaný tureckými médiami. "(Sýrsky) Režim to musí dobre vedieť," dodal.

Erdogan navštívil Ukrajinu dva týždne po stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v letovisku Soči. Okrem vojny na Ukrajine sa zhovárali aj o Sýrii. Tamojší prezident Bašár Asad sa iba vďaka Putinovej podpore dokázal udržať pri moci počas 11 rokov trvajúceho konfliktu s povstaleckými skupinami, podporovanými sčasti aj Tureckom.

Ako Erdogan informoval, Putinovi povedal, že chce s Ruskom užšie spolupracovať na severe Sýrie, kde Ankara cieli svoje útoky proti Kurdom, ktorých pokladá za "teroristov".

"Sme s Ruskom v kontakte pri každom kroku, ktorý v Sýrii robíme," zdôraznil Erdogan.