Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 25. máj 2024Meniny má Urban
< sekcia Zahraničie

Erdogan: Netanjahu chce vyvolať konflikt, aby politicky prežil

Na archívnej snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Foto: TASR Jakub Kotian

Od útoku islamistov z Hamasu na Izrael zo 7. októbra podniká podľa Erdogana izraelská vláda provokatívne kroky, aby rozšírila regionálny konflikt, povedal Erdogan po zasadnutí vlády.

Ankara 16. apríla (TASR) — Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v utorok vyhlásil, že za prvý priamy útok Iránu na Izrael je zodpovedný izraelský premiér Benjamin Netanjahu a "jeho krvavá vláda". Informovali o tom agentúry AFP a DPA.

Od útoku islamistov z Hamasu na Izrael zo 7. októbra podniká podľa Erdogana izraelská vláda provokatívne kroky, aby rozšírila regionálny konflikt, povedal Erdogan po zasadnutí vlády. Poslednou kvapkou bol podľa neho predpokladaný izraelský útok na iránsky konzulát v Sýrii vykonaný 1. apríla, ktorý porušil medzinárodné právo.

Turecký prezident tvrdí, že Netanjahu ohrozuje obyvateľov Izraela aj celého regiónu, aby si zabezpečil svoje politické prežitie. Obvinil Západ z dvojakého metra a kritizoval skutočnosť, že len niekoľko krajín odsúdilo nálet na iránsky konzulát, pričom útok Iránu na Izrael okamžite vyvolal medzinárodné pobúrenie.

"Tí, ktorí mesiace mlčali o agresívnom postoji Izraela, okamžite odsúdili reakciu Iránu. Je to však Netanjahu, kto by mal byť odsúdený ako prvý," povedal najvyšší turecký predstaviteľ.

Erdogan vo verejných vystúpeniach pravidelne kritizuje Izrael a jeho vládu. Vzťahy medzi Izraelom a Tureckom sa opäť zhoršili minulý týždeň, keď Ankara uvalila na Izrael obchodné obmedzenia a obvinila Izrael zo zodpovednosti za "masaker Palestínčanov" v Pásme Gazy.

Izrael bol vlani dvanástym najväčším obchodným partnerom Turecka. Turecko udržiava dobré obchodné vzťahy aj s Iránom a z ekonomických dôvodov nemá záujem o ďalšiu eskaláciu situácie v regióne.