Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 9. júl 2026Meniny má Lujza
< sekcia Zahraničie

Erdoganove revolvery šokovali NATO, Pellegrini ten svoj možno vyskúša

Celkový pohľad na zasadnutie Severoatlantickej rady za okrúhlym stolom počas samitu NATO v Ankare v Turecku. Foto: TASR/AP

Prezident SR Pellegrini novinárom počas návratu z Turecka povedal, že je držiteľom zbrojného pasu a požiadal o povolenie revolver previezť na Slovensko.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Ankara 9. júla (TASR) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v stredu po summite NATO v Ankare prekvapil ostatných lídrov veľmi nezvyčajným darom: na rozlúčku im venoval historický revolver s ostrou muníciou. Na každej zbrani je vyryté meno obdarovaného. Pištoľ dostal aj prezident SR Peter Pellegrini, ktorý dar označil za prekvapivý, ale originálny. Informuje o tom TASR.

Ako prvý sa o zbrani ešte v stredu zmienil končiaci britský premiér Keir Starmer s tým, že ju musel nechať v Turecku, lebo jej dovoz do Británie by bol nezákonný. Zdroj z britskej vlády podľa agentúry Reuters povedal, že spolu s ňou dostal Starmer aj čistiacu súpravu a 500 nábojov.

Erdogan chcel takto podľa Reuters predviesť turecký obranný priemysel, ktorý sa stal kľúčovým nástrojom exportu a zahraničnej politiky.

Zbraň, ktorú dostali lídri krajín NATO, je zrejme vzácny šesťranový revolver Gumusay .357 Magnum, ktorý v 90. rokoch vyrábala turecká spoločnosť MKE.

Podľa fotografií zverejnených kanceláriou litovského prezidenta Gitanasa Nausédu bola zbraň uložená v drevenej krabici s tureckou vlajkou a logom NATO. Pri zbrani bolo šesť ostrých nábojov a potvrdenie o oslobodení od vývozných obmedzení.

Zo strany tureckého prezidenta ide prinajmenšom o prekvapivý dar, ktorý vyvolal medzi členmi ochranky jednotlivých delegácií niekoľko „šialených“ scén, napísala agentúra AFP s odvolaním sa na predstaviteľov rôznych krajín NATO. Agentúra Reuters uviedla, že ostrá munícia naznačuje, že revolver nie je len na parádu.

Z vyjadrení hláv štátov a vlád vyplýva, že sa s darom vysporiadali rôzne. Belgický premiér Bart de Wever svoj revolver odovzdal polícii na letisku v Bruseli, aby ho uložila do trezora. Zbraň poľského prezidenta Karola Nawrockého podľa slov jeho poradcu čaká na colné odbavenie na varšavskom letisku a bude uložená na vhodnom mieste. „Určite z nej nebude nikto strieľať,“ uviedol.

Kancelárie holandského premiéra Roba Jettena a predsedu švédskej vlády Ulfa Kristerssona uviedli, že revolvery dali odviezť na veľvyslanectví svojich krajín v Ankare. Model holandského lídra mal byť znefunkčnený, zatiaľ čo zbraň švédskeho premiéra čaká na potrebné dovozné povolenie.

Talianska premiérka Giorgia Meloniová podľa Reuters svoj revolver už uložila v sídle vlády v paláci Chigi v Ríme, kde bude vystavený spolu s ďalšími štátnymi darmi. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová plánovala svoju pištoľ darovať vojenskému múzeu. Rovnaký zámer má aj grécky premiér Kyriakos Mitsotakis.

Prezident SR Pellegrini novinárom počas návratu z Turecka povedal, že je držiteľom zbrojného pasu a požiadal o povolenie revolver previezť na Slovensko.

„Ten dar je prekvapivý, ale musím povedať, že veľmi originálny a ja ako človek, ktorý vlastní niekoľko strelných zbraní sa takému daru, samozrejme, teším,“ uviedol Pellgrini s tým, že si revolver riadne prihlási a pravdepodobne ho aj vyskúša. „Je to jedinečná zbraň, akú som ešte nedržal,“ doplnil.