< sekcia Zahraničie

Estónski poslanci súhlasili, aby Jüri Ratas zostal premiérom

Estónsky premiér Jüri Ratas. Foto: TASR/AP

Za Ratasovu nomináciu hlasovalo 55 poslancov 101-členného parlamentu; 44 poslancov bolo proti.

Talinn 17. apríla (TASR) - Estónsky parlament schválil v stredu nomináciu Jüriho Ratasa, lídra stredoľavicovej Estónskej strany stredu (EK), na nového premiéra, čím získal mandát na zostavenie budúcej koaličnej vlády s konzervatívcami a krajnou pravicou. Informovala o tom agentúra AFP.

Za Ratasovu nomináciu hlasovalo 55 poslancov 101-členného parlamentu; 44 poslancov bolo proti. Ratas má teraz týždeň na to, aby prezidentke predstavil svoje zostavenie kabinetu.

Predseda Európskej rady Donald Tusk ihneď Ratasovi zaslal list, aby mu zablahoželal k jeho "druhému obdobiu vo funkcii premiéra". Tusk v liste vyjadril potešenie z toho, že jeho "koalícia má v úmysle nasledovať tú istú trajektóriu európskej, zahraničnej a bezpečnostnej politiky, ktorú Estónsko robí už niekoľko rokov".

Prezidentka Kersti Kaljulaidová poverila Ratasa zostavením vlády po tom, ako estónsky parlament neschválil za novú premiérku víťazku marcových parlamentných volieb - predsedníčku liberálnej Estónskej reformnej strany (ER) Kaju Kallasovú.

Hoci ER vyšla z marcových parlamentných volieb ako najsilnejšia strana, jej cestu k vytvoreniu vlády zablokoval práve Ratas, ktorý namiesto toho vyrokoval vytvorenie trojkoalície s konzervatívnou stranou Isamaa (Vlasť) a pravicovo-populistickou a euroskeptickou Estónskou konzervatívnou ľudovou stranou (EKRE).