Quantcast
< sekcia Zahraničie

Estónsko sa ospravedlnilo za urážku novej fínskej premiérky ministrom

Sanna Marinová zo sociálnodemokratickej strany hovorí po jej zvolení za fínsku premiérku 10. decembra 2019 v Helsinkách. Fínsky parlament vyslovil v utorok dôveru novej fínskej premiérke, 34-ročnej Sanne Marinovej, ktorá sa tak stala najmladšou šéfkou vlády na svete. Foto: TASR/AP

Estónska prezidentka Kersti Kaljulaidová požiadala v tejto súvislosti fínskeho prezidenta Sauliho Niinistöa, aby tlmočil jej ospravedlnenie premiérke Marinovej i členom jej kabinetu.

Tallinn/Helsinki 16. decembra (TASR) - Estónsko sa v pondelok ospravedlnilo za urážku novej fínskej premiérky Sanny Marinovej, ktorá sa ujala funkcie minulý týždeň a je najmladšou šéfkou vlády na svete. Informovala o tom agentúra Reuters.

Estónsky minister vnútra a líder pravicových populistov Mart Helme v nedeľu označil 34-ročnú fínsku premiérku za "predavačku" a spochybnil jej spôsobilosť stáť na čele krajiny.

"Vidíme, ako sa jedna predavačka stala premiérkou a ako sa do vlády dostali viacerí ďalší pouliční aktivisti a nevzdelaní ľudia," uviedol 70-ročný Helme v rozhlasovej talk show.

Ministrove výroky pobúrili aj estónsku opozíciu, ktorá ho vyzvala na odstúpenie a chce dosiahnuť, aby mu poslanci vyslovili nedôveru.

Estónska prezidentka Kersti Kaljulaidová požiadala v tejto súvislosti fínskeho prezidenta Sauliho Niinistöa, aby tlmočil jej ospravedlnenie premiérke Marinovej i členom jej kabinetu.

Sociálna demokratka Sanna Marinová sa netají tým, že pochádza z chudobnej rodiny. Istý čas pracovala ako pokladníčka v obchode, pokým začala študovať na univerzite a vstúpila do politiky. Agentúra Reuters pripomenula, že Marinovej vládu tvorí päť strán, z ktorých štyri vedú ženy mladšie než 35 rokov.

Estónsky minister Helme, šéf pravicovo-populistickej strany Ekre, je známy svojím nesalónnym vyjadrovaním, ktorým opakovane spôsobuje problémy premiérovi Jürimu Ratasovi z koaličnej centristickej strany. Opozícia sa preto opakovane pokúša o jeho odvolanie, avšak doposiaľ neuspela.